Aktualności | Przedszkole Motylek - Krosno
Aktualności

Najbliższe plany

A już niedługo w naszym przedszkolu:                                                                                            

  • 18.12. teatr Arkadia „Przyjaźń to skarb”

– 10.30- ul. Korczyńska 

– 11.30 – ul. Grodzka 

Spotkanie z Górnikiem – 8.12

W związku z tym, że początkiem grudnia swoje święto obchodzą Górnicy, 8.12 nasze przedszkole odwiedziła czwórka młodych uczniów kształcących się właśnie do tego zawodu. Przygotowali dla nas wiele informacji dotyczących pracy i zwyczajów osób pracujących w kopalniach. Opowiadali o tym, czym na co dzień zajmują się Górnicy, demonstrowali i opisywali strój górniczy, a także pokazywali nam różne ciekawe minerały, które wydobywa się spod ziemi. Wśród nich można było zobaczyć ropę naftową, węgiel kamienny, opal, ametyst, kryształ górski, piryt, zwany złotem głupców, a także wiele innych. Dzieciom bardzo podobało się spotkanie, gdyż niecodziennie mają okazję podziwiać z bliska tak piękne minerały. Dzień wcześniej dzieci przygotowały mały upominek, który wręczyły gościom jako podziękowanie za odwiedziny naszego przedszkola.

 

„Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem, bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę”

6 grudnia, jak co roku nasze przedszkola odwiedził Św. Mikołaj. Przywiózł ze sobą ogromny worek. A w nim … dużo prezentów dla grzecznych dzieci. Tego dnia wszystkie przedszkolaki już od rana z niecierpliwością oczekiwały na wizytę wyjątkowego gościa. Zgromadziły się w jednej z sal i nasłuchiwały odgłosu dzwoneczków. W końcu w drzwiach stanął Mikołaj, przywitał się z przedszkolakami, usiadł wygodnie na przygotowanym specjalnie dla niego miejscu przy pięknym kominku i udekorowanych choinkach i rozpoczął rozmowę z dziećmi. One zaprezentowały mu piękny wiersz i piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. Nasz gość bardzo się ucieszył z tak ciepłego przyjęcia przez najmłodszych i zaraz potem zaczął wręczać wszystkim prezenty. Oczywiście każde dziecko miało okazję usiąść na kolanach Św. Mikołaja i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Mikołaj przyniósł również wspólne dla dzieci prezenty, które później trafiły do sal, aby wszystkie dzieci mogły się nimi bawić. 

Co za dzień! Szkoda, że Mikołaj odwiedza nas tylko raz w roku.

„Choinko piękna jak las, choinko zostań wśród nas” – 5.12

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. A wszyscy wiemy, że trzeba się na nie dobrze przygotować. W związku z tym w naszym przedszkolu już od 5 grudnia czynimy świąteczne przygotowania. Główną atrakcją jest oczywiście wspólne ubieranie choinki. I tak
z pomocą pań dzieci udekorowały sztuczne drzewka światełkami, bombkami, łańcuchami
i własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Jedna choinka w przedszkolu przy ul. Grodzkiej stanęła w sali „Mróweczek”, druga w sali „Jeżyków”, a trzecia na przedszkolnym korytarzu, by naszym zwierzątkom również udzieliła się świąteczna atmosfera. Zaś w przedszkolu przy ul. Korczyńskiej jedną z choinek udekorowaliśmy salę „Motylków”, a druga wita nas, gdy wchodzimy do naszego przedszkola. Bardzo się cieszymy, że przez najbliższe tygodnie będziemy mogli podziwiać piękno tych drzewek – wyjątkowych, bo naszych wspólnych.

 

Andrzejkowe czary-mary

Pamiętając o starej polskiej tradycji, która w Andrzejki zachęca do zabawy wróżbami, my także postanowiliśmy przygotować w naszym przedszkolu przy ul. Grodzkiej Zabawę Andrzejkową. Pięknie udekorowane sale nadały naszej imprezie wyjątkowy charakter. Nie ozdoby były jednak najważniejsze, a przygotowane wróżby i zabawy. Po śniadaniu wszystkie dzieci zgromadziły się w sali Jeżyków i Żuczków. Na początku wysłuchały piosenki i nauczyły się jej refrenu, którego treść dotyczyła andrzejek. Następnie przedszkolaki ćwiczyły swoją równowagę przechodząc po wyznaczonych śladach i wykonywały zabawne tańce w rytm piosenek. Później podzieliliśmy się na dwie grupy i braliśmy udział w kolejnych zabawach i wróżbach. Kręciliśmy butelką, by dowiedzieć się jaki zawód będziemy w przyszłości wykonywać, przekłuwaliśmy papierowe serca, by poznać imię przyszłej wybranki i przyszłego wybranka serca. Układaliśmy również pociąg z butów, by dowiedzieć się, kto z nas pierwszy znajdzie żonę lub męża oraz kręciliśmy kołem fortuny, aby wiedzieć, czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości. Niektóre dzieci czeka np. mecz z Lewandowskim, inne podróż w kosmos, a jeszcze inne wyjątkowy prezent.

Dzieci z przedszkola przy ul. Korczyńskiej również zgromadziły się w jednej sali, aby wspólnie sobie powróżyć. Na samym początku przedszkolaki dostały czarodziejskie różdżki, samodzielnie przygotowane poprzedniego dnia i nauczyły się andrzejkowego zaklęcia, które wypowiadały po każdej wróżbie, aby ta się spełniła. Najpierw do ilustracji czarownicy, dzieci przyporządkowywały jej atrybuty, a następnie rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki niecierpliwie wyczekiwały wróżb. Pierwsza z nich nazywała się „Losowanie zawodów”. Po wylosowaniu karteczki z obrazkiem i podpisem dzieci mogły dowidzieć się jaki zawód będą wykonywały gdy dorosną. Być może będzie to lekarz, pilot, piosenkarka, policjantka lub strażak. Z innej wróżby dzieci mogły dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości: bogactwo, podróż w nieznane, wyjazd do krainy złota lub słodkie i wesołe życie. Przedszkolaki mogły również dowiedzieć się jaki prezent dostaną od Św. Mikołaja. Poczęstowane cukierkami z przypiętymi do nich karteczkami, z pomocą pań odczytały nazwy prezentów. Jedna z wróżb dotyczyła przestróg na przyszłość. Wylosowane karteczki w sześciu kolorach mówiły między innymi o ostrożności w drodze do przedszkola, ograniczeniu słodyczy, ciepłym ubieraniu się oraz o nie zaśmiecaniu środowiska. Nasze wróżby przeplatały wesołe piosenki. Wreszcie przyszedł czas na lanie wosku przez klucz. Powstawały nam z niego piękne ozdoby, którymi udekorowaliśmy nasze wejście do przedszkola.

Tego dnia przedszkolaki bawiły się świetnie, a kto wie, może niektóre wróżby kiedyś się spełnią …

 

Teatrzyk „Niegrzeczna Martynka”

Bardzo lubimy, gdy do naszego przedszkola przyjeżdżają goście.

We wtorek, 28.11 jednym z nich był Teatr „Scena PRL”. Przygotował on dla nas przedstawienie pt. „Niegrzeczna Martynka”. Główną bohaterką tej historii była dziewczynka, która nie zawsze chciała słuchać taty i pani w przedszkolu. Po wesołych, a zarazem nieco stresujących przygodach
z ubieraniem choinki, Martynka zmieniła swoje postępowanie. Uprzejmie przeprosiła panią
i tatę za wybryki oraz obiecała, że od tej pory będzie już słuchać starszych i zachowywać się grzecznie. Naszym Dzieciom ta historia bardzo się spodobała. Przedstawienie ubogacały humorystyczne scenki i dialogi, które wszystkich wciągnęły, a przez to czas minął bardzo szybko. Mamy nadzieję, że Teatr „Scena PRL” za niedługo znów zawita do naszego przedszkola.

 

Dzień Pluszowego Misia – 24.11

Miło jest czasem przytulić się do swojego ulubionego pluszaka, a dzieci z grup „Żabki”
i „Mróweczki” wiedzą o tym dobrze. Wspólnie postanowiliśmy więc, że 24.11 będziemy obchodzić w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło ze sobą swoją ulubioną maskotkę, by ją przedstawić kolegom i koleżankom, a także wspólnie z nią się pobawić. Na początku naszego spotkania dzieci powitały się nawzajem różnymi częściami ciała, następnie każdy miał okazję przedstawić wszystkim swojego ulubieńca. Wszystkie przedszkolaki następnie wysłuchały wiersza o tym, jak powinno traktować się zabawki i dlaczego należy je szanować. Tego dnia nie brakowało również zabaw. Dzieci udawały prezenty dla misia zamieniając się w piłeczki, pajacyki i laleczki wyskakujące z pudełka – niespodzianki. Mieliśmy też okazję zatańczyć z kolegami z grupy i wspólnie ułożyć misia z figur geometrycznych. Jednak największą frajdę sprawiło przedszkolakom przyklejanie kolorowej waty na kartonową sylwetkę misia.

Ach! Co to był za dzień!

„Uśmiech jest jak promień słońca, który rozświetla wszystko dookoła”

Każdy wie, że życzliwość w życiu jest bardzo ważna. Przedszkolaki z grup „Jeżyki”, „Żuczki” i „Biedronki” oraz wszystkie dzieci z przedszkola przy ul. Korczyńskiej postanowiły więc w sposób szczególny uhonorować tę piękną cnotę obchodząc 23 listopada Dzień Uśmiechu i Życzliwości. Na początku wspólnego spotkania każdy przedszkolak otrzymał znaczek uśmiechniętej buzi i wspólnie z innymi zaśpiewał piosenkę na powitanie. Następnie dzieci odbiły swoje dłonie i paluszki na dużych papierowych sercach na znak, że chcą w przyszłości chętnie nieść pomoc innym dzieciom. „Motylki” oraz „Pszczółki” wycięły zaś z papieru serduszka i przykleiły je na dużym szablonie czerwonego serca, wymyślając przy tym i z pomocą pani zapisując określenia związane ze słowem „życzliwość”. Po rozwiązaniu zagadek, których hasłami były magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję, dzieci przystąpiły do uroczystego złożenia przyrzeczenia częstego uśmiechania się i bycia życzliwym dla innych. Na koniec spotkania wszyscy utworzyli krąg przyjaźni i witali się ze sobą na różne sposoby, wykorzystując gesty i słowa przywitania.

Owady – lekcja przyrody na żywo

14 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu panów zajmujących się hodowlą nietypowych owadów. Zwierzęta, które mieliśmy okazję zobaczyć nie pochodzą z Polski, ale z różnych krajów świata. Na początku naszego spotkania pan poprosił nas o ciszę i pokazał gest, jaki należy wykonać jeśli ktoś będzie się bał. Będzie to wówczas znak dla niego, by nie podchodzić z owadem za blisko danego dziecka. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje kilku gatunków straszyków, a także karaczana madagaskarskiego. Niektóre z nich można było nawet pogłaskać.

Tego dnia przekonaliśmy się, że świat przyrody może być ciekawy i nieść ze sobą wiele nowych przygód.  

„Kto ty jesteś? Polak mały!”

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości nasze przedszkolaki wraz z opiekunami rozmawiały o wspólnej Ojczyźnie, którą jest Polska. Poznały jej flagę o biało-czerwonej barwie, godło z dumnym białym orłem i narodowy hymn. Z tej okazji dzieci wykonały także własnoręcznie biało-czerwone chorągiewki i rozety w tych samych barwach. Aby uczcić to wyjątkowe święto wszyscy udaliśmy się na krótki pochód w okolice przedszkola z naszymi dziełami. Podczas marszu spotykaliśmy się z pozytywnymi komentarzami i podziwem ze strony przechodniów.

Ach! Jak dobrze być Polakiem!

Dzień Jeża

W czwartek 9 listopada w naszym przedszkolu przy ul. Korczyńskiej obchodziliśmy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. A że u nas w jednej z sal mieszka sobie mały jeżyk, którego nazwaliśmy Kuleczka postanowiliśmy razem z nim świętować. Z tej okazji zaprosiliśmy dwie grupy dzieci: Biedronki i Żuczki wraz ze swoimi opiekunami z przedszkola przy ul. Grodzkiej. Na początku naszego spotkania przywitaliśmy się „Iskierką przyjaźni” po czym zaczęliśmy wspólną zabawę. Podczas zajęć wysłuchaliśmy wiersza pt.: „Jeż” H. Zdzitowieckiej, a następnie porozmawialiśmy o jego wyglądzie obserwując kilka zdjęć. Mieliśmy też okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie kilku ciekawostek o tych zimowych śpiochach. Nie zabrakło również rymowanki oraz zabawy przy piosence o naszym bohaterze. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy jeża, ozdabiając go suchymi liśćmi. Nasi goście mieli też okazję poobserwować naszego przedszkolnego jeżyka. Ten dzień spędziliśmy bardzo miło i sympatycznie. A gości z przedszkola przy ul. Grodzkiej zapraszamy do nas ponownie.

„Niech płonie światełko naszej pamięci”

Miesiąc listopad to czas jesiennej zadumy. W tym okresie obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i odwiedzamy groby naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w naszej pamięci. Z tej okazji dzieci z przedszkola przy ul. Grodzkiej wybrały się wraz z opiekunami na pobliski cmentarz, by zapalić znicze i uczcić pamięć poległych za naszą Ojczyznę. W poniedziałkowe przedpołudnie wszystkie grupy – od najmłodszych, po najstarsze – zabrały ze sobą wcześniej przyniesione znicze i udały się w kierunku krośnieńskiego Cmentarza Komunalnego. Po wejściu w jego bramy udaliśmy się w kierunku pomników upamiętniających tych, co dzielnie walczyli za Polskę i w miejscu tym zapaliliśmy nasze znicze.

Dzieci z przedszkola przy ul. Korczyńskiej zaś wraz z opiekunami wybrały się do pobliskiego kościoła Św. Wojciecha, aby tam w ciszy i skupieniu również zapalić znicze i przypomnieć sobie tych, którzy odeszli.

„Wśród wielu wieńców,

pośród kwiatów świeżych

leży nieznany, lecz prawdziwy

i hołd od żywych przyjmuje

w imieniu wszystkich poległych żołnierzy”

„Ma mięciutkie futerko, sterczące uszko, a w środku… mruczące serduszko”

W pewien październikowy poranek w naszym przedszkolu na ulicy Grodzkiej zagościła mama jednego z przedszkolaków. Nie była jednak sama, bo przyniosła ze sobą kartonowe pudełko, a w nim… urocze, małe kociaki razem z ich mamusią. Nasi goście zawitali do każdej grupy przedszkolnej. Dzieci miały okazję kotki pogłaskać, ponosić i przytulić, a także dowiedzieć się o nich ciekawych rzeczy. Rozmawialiśmy między innymi o tym, co kotki lubią i w jaki sposób należy się nimi zajmować, by czuły się dobrze w naszej obecności. Dzieci bardzo ucieszyły się z nietypowych odwiedzin, a kociaki zyskały wielu nowych przyjaciół.

Nowi mieszkańcy przedszkola

Od dłuższego czasu w naszym przedszkolu na ulicy Korczyńskiej mieszka sympatyczny jeżyk. Dzieci otaczają go troską i serdeczną opieką: zmieniają ściółkę oraz codziennie dokarmiają. Na ulicy Grodzkiej przedszkolaki dbają o morską świnkę, zaglądając do niej każdego dnia. Jednak od niedawna w jednej z sal pojawiła się również… złota rybka. Najmłodsi uczą się, jak należy dbać o to delikatne stworzonko: z pomocą pań zmieniają jej regularnie wodę, a także wsypują codziennie specjalny pokarm. Oprócz rybki akwariowej pojawiła się również papużka nimfa. Jest bardzo towarzyska i codziennie wita dzieci swoim śpiewem. Nią również przedszkolaki starannie się opiekują i dbają, by niczego jej nie brakowało. Kto wie… może wkrótce na powitanie będzie do nas mówić „Dzień dobry!”

teatrzyk „Kocmołuszek”

W naszym przedszkolu gościmy wielu artystów z różnych stron Polski: aktorów, muzyków oraz osoby o wszechstronnych zdolnościach. Tym razem, w czwartek 26.10 mieliśmy zaszczyt wziąć udział w przedstawieniu pt. „Kocmołuszek”, przygotowanym przez Teatr Lalek „Bajka”. Celem bajkowej historii jest promowanie zdrowego odżywiania oraz higieny własnej i otoczenia, a postacie, biorące w niej udział to: Książe i Księżna Brudasowie, Syn – Kocmołuszek, Córka – Anemiczka, Medyk, Służący, Ogrodniczka, Królewna Śnieżka, Brud – Czarodziej, Anemia, Próchnica, Mikroby, oraz: Witaminy, Mydło, Grzebień, Gąbka, Owoce i Warzywa. Jest to opowieść o tym, co dzieje się z osobą nieprzestrzegającą higieny i zasad prawidłowego żywienia. W treść opowiadania wplecione są dobre rady, co należy robić, by być zdrowym i silnym. Nasze przedszkolaki z zapartym tchem śledziły losy bohaterów bajki, gdyż każda kolejna scena była ciekawa, a fabuła nie pozwoliła na dziecięce nudy. Mamy nadzieję, że Teatr Lalek „Bajka” przyjedzie do nas jeszcze kiedyś z równie ciekawym przedstawieniem.

1 2 3 17