Aktualności | Przedszkole Motylek - Krosno
Aktualności

Najbliższe plany

Najbliższe plany:

 • 18.02. poniedziałek o 10.00 – Art-kino „Smerfy – poszukiwacze zaginionej wioski” – cena biletu: 10zł
 •  
 • 19.02. wtorek – Biblioteka Pedagogiczna

10.00 – Mróweczki, Żabki,

10.30 – Korczyńska i część Jeżyków

11.00 – Żuczki, Biedronki i część Jeżyków

 • dzień pizzy w restauracji Parkowa
 • 20.02 – 10.00-11.30 – Mróweczki, Żabki,21.02 – 10.00-11.30 – Żuczki, Biedronki,

  22.02 – 10.00-11.30 – Korczyńska, Jeżyki

 • 20.02 –22.02. zajęcia plastyczne – dekalkomania na płytce szklanej
 • 26.02. – przedstawienie w szkole muzycznej
 • 27.02. – bal karnawałowy „W krainie zwierząt”
 • 28.02. – tłusty czwartek – zajęcia kulinarne
 • lodowisko

„Gdy opłatek już leży na stole…”

Kultywując Świąteczną tradycję, 20 grudnia w naszym przedszkolu mieliśmy okazję do tego, by zarówno dzieci, jak i nauczyciele spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Na początku Pani Dyrektor powitała wszystkie przedszkolaki i po krótkiej rozmowie na temat świątecznych zwyczajów każde dziecko otrzymało opłatek i mogło złożyć życzenia koledze, koleżance, nauczycielowi, a także ich wysłuchać z ust innych osób. Później przyszedł czas na tradycyjny żurek oraz pierogi ruskie, bo właśnie te dania można najczęściej znaleźć na polskim stole wigilijnym. Po skończonej uczcie przyszedł czas na wspólne radowanie się przy dźwiękach kolęd. Najmłodsi chętnie włączali się w śpiew i razem z opiekunami wypełnili przedszkole radosnymi nutami.

Zajęcia otwarte dla rodziców

Świąteczny czas, to czas spędzany w rodzinnym gronie. Wspólnie także przygotowujemy się do Świąt, więc nasze przedszkolaki zaprosiły w tym roku swoich rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte. 18 grudnia gościliśmy w przedszkolu rodziców dzieci z grup „Biedronki”, „Jeżyki”, „Żuczki” i „Motylki”, a 19 grudnia z zaproszenia skorzystali rodzice „Mróweczek”, „Żabek” oraz „Pszczółek”.

Na początku wszyscy powitaliśmy się piosenką. Następnie w przedszkolu przy ul. Korczyńskiej rodzice obejrzeli krótkie występy artystyczne w wykonaniu swoich pociech. Mieliśmy też okazję do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.

Jednak główną atrakcją było rodzinne przygotowanie świątecznych ozdób. Makaronowe gwiazdy, lampiony, styropianowe choineczki czy bombki stopniowo nabierały kolorów, a pomalowane farbami i przyozdobione brokatem oraz farbowanym makaronem cieszyły oczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po skończonej pracy przyszedł czas na konkurs „Najdłuższy świąteczny łańcuch” zorganizowany przez panie i panów w przedszkolu przy ul. Grodzkiej. Dzieci wspólnie z rodzicami ochoczo zabrały się do sklejania papierowych pasków. Każda grupa starała się zrobić jak najdłuższy łańcuch, by wygrać konkurs. Na koniec wspólnego spotkania była okazja do spróbowania pysznych ciast, przyniesionych przez niektórych rodziców oraz ciasteczek upieczonych przez dzieci na zajęciach kulinarnych. Bardzo dziękujemy wszystkim wspaniałym opiekunom za obecność, radość i okazywaną życzliwość, a także za słodkie pyszności.

„Kruche pyszności dla wspólnej radości”

Nasze przedszkolaki uwielbiają kuchenne eksperymenty. W związku z tym, że Święta zbliżają się wielkimi krokami, 17 grudnia postanowiliśmy na zajęciach kulinarnych przygotować kruche ciasteczka z maszynki. Przed kuchcikowaniem każdy przedszkolak umył ręce i zabrał się za przygotowania. Panie wytłumaczyły, co będziemy robić i jakich produktów potrzebujemy. Wybrane dzieci podchodziły do Thermomixa i dokładnie odmierzały potrzebną ilość produktu. Po wymieszaniu składników powstało ciasto, które trzeba było ostrożnie przemielić przez maszynkę. Najmłodsi uważnie odcinali kawałki ciasta i delikatnie kładli je na blaszkę. Po skończonej pracy trzeba było jeszcze zanieść efekt pracy do kuchni, by włożyć go do piekarnika. Pozostaje teraz czekać aż po przedszkolu zacznie roznosić się aromatyczny zapach ciasteczek. Mniam!

Wizyta Świętego Mikołaja

Każdego roku początkiem grudnia dzieci z naszego przedszkola oczekują wyjątkowego gościa, który przywozi ze sobą prezenty. Również w tym roku, 6 grudnia do naszych przedszkolaków i żłobkowiczów przyjechał w odwiedziny Święty Mikołaj. Dzieci już od samego rana nie mogły doczekać się spotkania z wyjątkowym gościem. Gdy tylko usłyszały, że zbliża się do naszego przedszkola, zebrały się wspólnie w jednej z sal aby przywitać Świętego Mikołaja. „Motylki”, „Pszczółki”, „Ślimaczki”, „Rybki”, „Jeżyki”, „Żuczki”, „Żabki”, „Mróweczki” oraz „Biedronki” z radością i uśmiechem oczekiwały na wizytę. Gdy Mikołaj wszedł do sali, przywitał się z dziećmi i zapytał czy były grzeczne. Po krótkiej rozmowie dzieci powróciły na chwilę do swoich sal, by tam oczekiwać na spotkanie w swojej grupie. Każda z nich przygotowała dla gościa krótki wierszyk lub piosenkę, by pokazać, jak bardzo cieszy się z odwiedzin. Św. Mikołaj przyjechał ze swym pomocnikiem – Elfem, który podając mu prezenty, sprawiał, że obdarowywanie poszło sprawniej. Każde dziecko, które otrzymywało prezent mogło usiąść na kolanach Świętego i zostać z nim na pamiątkę sfotografowanym. Radości z wizyty Mikołaja było wiele i utrzymywała się aż do końca dnia. Mamy nadzieję, że nasz wyjątkowy gość odwiedzi nas także w przyszłym roku.  

„100 na 100-lecie Niepodległości”

11 listopada 2018 roku nasza Ojczyzna obchodziła setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji wiele szkół i przedszkoli przygotowało programy artystyczne ukazujące czym jest patriotyzm względem ukochanej Polski. Dzieci z naszego przedszkola także postanowiły wziąć udział w wyjątkowym przedstawieniu i wraz z pomocą nauczycieli oraz opiekunów przygotowały wzruszający program słowno – muzyczny „Setka na Stulecie Niepodległości”. W dzień premiery przypadający na 29 listopada dzieci zaprosiły swoich rodziców, by wspólnie móc przeżyć tą wyjątkową uroczystość. Przedstawienie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości, a następnie dzieci z ulicy Korczyńskiej zaprezentowały pantomimę „Polska w niewoli – Głos Orła”. Po niej grupa „Jeżyki” wspólnie zaśpiewała piosenkę pt. „Co to jest niepodległość?”, która pięknie przedstawiła historię naszej Ojczyzny za czasów zaborów i nie tylko. Polska była pod władzą okupantów przez długie 123 lata, czego symbolem było 123 białych i czerwonych serc wniesionych przez nasze przedszkolaki na scenę. Zaraz po nim dzieci zadeklamowały wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Duże wrażenie robił głos stu młodych gardeł odpowiadających na pytania narratora. Następnie po zejściu ze sceny, na jej deski weszły przedszkolaki z grupy „Żuczki” i przy śpiewie „Żabek” oraz „Mróweczek” wykonały skocznego krakowiaka. Przedszkolaki zarówno z oddziału na ulicy Grodzkiej, jak i przedszkola na ulicy Korczyńskiej przygotowały i przedstawiły piękne wiersze oraz piosenki patriotyczne ubogacone układem choreograficznym z wykorzystaniem białych i czerwonych wstęg. W programie pojawił się również taniec „Trojak”, a po nim dzieci w wierszu wyraziły wdzięczność Ojczyźnie za to wszystko, co daje nam na co dzień – od morza aż do Tatr. I właśnie piosenką o takim tytule starały się także ukazać piękno naszej Polski. Duże wrażenie na widzach zrobił przygotowany przez najmłodszych „Polonez”. Dzieci wraz z opiekunami zatańczyły go najpiękniej, jak potrafiły. Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci zaprosiły rodziców do wspólnego odśpiewania hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Po uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy rodzicom za przyniesienie pysznych ciast. Ten dzień pozostanie w naszej pamięci na długo, bo już wiemy, że nasza Ojczyzna warta jest kochania.

Konkurs plastyczny „Mikołaj w Mieście”

Od dłuższego czasu nasze przedszkole chętnie bierze udział w akcjach i wydarzeniach organizowanych przez Księgarnię Autorską w Krośnie. W związku ze zbliżającymi się mikołajkami ogłoszono konkurs plastyczny pod tytułem „Mikołaj w Mieście”. Chętne dzieci miały za zadanie wykonać pracę plastyczną tematyczne związaną z Mikołajem. Choć format pracy był ograniczony to technika w nim wykorzystana mogła pozostać dowolna. Dzieci chętnie podjęły się zadania i przedstawiły swą wizję Mikołaja w Mieście. Jedni rysowali kredkami, inni wykorzystali także kolorowy papier, bibułę, klej i nożyczki, ale wszystkie prace okazały się niepowtarzalne i bardzo ładne. Kolorowe dzieła można było składać w naszym przedszkolu do 28 listopada, a następnie zostały one przekazane w ręce organizatorów. Wszystkim przedszkolakom gratulujemy talentu twórczości plastycznej.

Przedszkolny konkurs plastyczny „Piękna nasza Polska cała”

Chcąc rozbudzić w młodych i zdolnych sercach naszych przedszkolaków cenną postawę patriotyczną oraz zmobilizować ich do twórczej kreatywności, nasze przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Piękna nasza Polska cała”. Wszystkie dzieci miały możliwość wykonania pięknego dzieła, którego technika i format ograniczały się jedynie do wyobraźni najmłodszych. Do wspólnej pracy można było zaprosić rodzeństwo, rodziców, dziadków, ciocie, wujków lub innych członków rodziny, gdyż razem zawsze jest raźniej.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz ogłoszenie wyników nastąpiło 27 listopada. Dzieci wykonały przepiękne prace o naszej Ojczyźnie. Każda z nich była wyjątkowa i posiadała swój niepowtarzalny urok. W związku z tym każde dziecko, które wzięło udział w konkursie otrzymało w nagrodę bogato ilustrowaną książeczkę. Bardzo się cieszymy, że w świadomości naszych przedszkolaków Polska to kraj jedyny w swoim rodzaju, który warto kochać.

„Kto to taki? To patyczaki!”

W przedszkolu na ulicy Korczyńskiej do tej pory był jeden patyczak, jednak w ostatnim czasie w akwarium pojawiły się malutkie egzemplarze tego gatunku. W związku z tym od listopada przedszkole na ulicy Grodzkiej ma nowe zwierzątka. Zaliczane są one do rzędu straszyków, ale ze straszeniem nie mają nic wspólnego. Nasi nowi lokatorzy mają bardzo łagodne usposobienie i przyjazne nastawienie. Lubią być w centrum uwagi, ale nie przeszkadza im też to, że na noc zostają w przedszkolu same. W chwili obecnej są malutkie i często przechodzą wylinki. Nasze nimfy ciągle rosną, toteż pamiętamy o regularnym dokarmianiu i spryskiwaniu ich wodą. Te większe można już delikatnie pogłaskać, a chętnych do tej czynności nie brakuje. „Ciekawe, jak duże urosną?” To pytanie nurtuje najmłodszych, odkąd tylko zamieszkali z nami nowi podopieczni. Wszyscy jesteśmy tego ciekawi.

 „Sto lat dla Niepodległej”

W piątek, 16 listopada mieliśmy okazję ponownie gościć w naszym przedszkolu Mobilną Filharmonię. Jej koncerty zawsze są przygotowane i prowadzone w ciekawy sposób. Tym razem zespół przygotował przedstawienie, które można zaprezentować raz na sto lat, a jego tytuł to „Sto lat dla Niepodległej”. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać krótkiej historii naszej niepodległości, zobaczyć ciekawe prezentacje, rozwiązać zagadki i poznać nowe instrumenty muzyczne. Tym razem w koncercie udział wzięły: skrzypce, flet poprzeczny, trąbka, akordeon, a nawet puzon. Oczarowane dzieci z zaciekawieniem słuchały piosenek i pieśni patriotycznych. Zostały też zaproszone do wspólnego wykonania jednej z nich pt. „Przy piechocie fajno jest”. Przedszkolaki żywo maszerowały w rytm melodii, a refren śpiewały razem z solistą. Pod koniec występu zespół zdobył gromkie oklaski, a my uśmiechy zadowolenia na naszych twarzach. Już nie możemy doczekać się kolejnego koncertu w ich wykonaniu.

Dzień Jeża

10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Z tej okazji dzieci z ulicy Grodzkiej postanowiły wybrać się w odwiedziny do swoich kolegów i koleżanek z ulicy Korczyńskiej. Tam bowiem już od pewnego czasu mieszka małe, kolczaste zwierzątko. Była to świetna okazja, aby nawiązać nowe znajomości i wziąć udział we wspólnych zabawach, które z okazji Dnia Jeża przygotowała pani Kasia. Przedszkolaki z grup „Mróweczki”, „Biedronki” i „Jeżyki” wybrały się na ulicę Korczyńską 7 listopada, zaś „Żabki” oraz „Żuczki” zrobiły to dzień później. Już od progu najmłodsi z ulicy Grodzkiej spotkali się z gościnnością i życzliwym uśmiechem gospodarzy i po zostawieniu swoich rzeczy w szatni przeszły do sali, w których miały odbyć się zajęcia. Dzieci rozwiązywały zagadki, z uwagą słuchały opowiadania o jeżyku, a także miały okazję uczestniczyć w zabawach ruchowych z gazetami i woreczkami gimnastycznymi. Najciekawszym momentem spotkania okazała się jednak prezentacja jeżyka, jego budowy i charakterystyki zwyczajów. Chętne przedszkolaki mogły wziąć na ręce to delikatne stworzonko, ale musiały pamiętać, by założyć specjalne rękawiczki ochronne. Choć spotkanie z jeżem było bardzo ciekawe, to niestety czas mijał bardzo szybko. Mamy tylko nadzieję, że kiedyś znów uda się nam odwiedzić naszych kolegów oraz koleżanki ( i ich pupila) na ulicy Korczyńskiej.

¿Cómo estás? – zajęcia w języku hiszpańskim

W środę 31 października na ulicy Grodzkiej gościliśmy panią Aleksandrę.

Wspólnie z naszym gościem mieliśmy okazję nauczyć się podstawowych słówek i zwrotów w języku hiszpańskim. Czas upływał nam na śpiewie, tańcu, a także na nabywaniu nowych umiejętności. Od dziś każdy z nas potrafi się już przedstawić w tym języku oraz przywitać, mówiąc radosne „Hola!”. Mamy nadzieję, że pani Aleksandra kiedyś znów nas odwiedzi i nauczy czegoś nowego.

Wyjście na cmentarz

Broniewski

„Zaduszki”

W dniu Zaduszek, w czas jesieni,
odwiedzamy bliskich groby,
zapalamy, zasmuceni,
małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
że aż łuna bije w dali,
lecz i takie są mogiły,
gdzie nikt lampki nie zapali.

31 października dzieci z naszego przedszkola, by uczcić pamięcią tych, którzy podczas wojny bronili naszej Ojczyzny udały się na pobliski cmentarz, aby zapalić znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. Po śniadaniu każda grupa przygotowując się do wyjścia wzięła ze sobą „światełka pamięci” i ruszyła w stronę Krośnieńskiego Cmentarza Komunalnego. Wchodząc w jego bramy każdy z nas wiedział, że trzeba zachowywać się grzecznie i cichutko. Najmłodsi wraz z opiekunami odnaleźli pomniki upamiętniające dzielną postawę żołnierzy w walce za Polskę i zapalili przy nich swoje znicze. Warto było zatrzymać się przy każdym nagrobku i wspólnie przeczytać wyryte na nim napisy. Przecież to nasza wspólna historia.

„Bal owocowo – warzywny”

Jesień to bardzo piękna pora roku, która wśród wielu kolorów przynosi nam dary sadu i ogrodu. Z tej okazji 30 października postanowiliśmy urządzić wielki owocowo – warzywny bal. Przedszkolaki miały za zadanie wybrać jeden ze swoich ulubionych owoców lub warzyw i przebrać się za niego. Podczas imprezy zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: młodszą („Żabki” i „Mróweczki”) oraz starszą („Żuczki”, „Jeżyki” i „Biedronki”). Dzieci młodsze spotkały się w sali Mróweczek, a starsze świętowały w sali Jeżyków i Żuczków. Dekoracje, bogate w balony i serpentyny nie pozostawiały wątpliwości, że czas na świetną zabawę. Dzieci młodsze swoje świętowanie rozpoczęły od powitania i obejrzenia przedstawienia w wykonaniu pań. Następnie każdy mógł wykazać się wiedzą i sprytem, rozwiązując słowne zagadki o owocach i warzywach, oraz wskazując zdania prawdziwe i błędne. Dzieci odgadywały, jaki owoc trzymają w ręku używając jedynie dwóch zmysłów: dotyku i węchu. Wzrok był także potrzebny. Dzięki niemu udało się najmłodszym ułożyć owocowo-warzywne puzzle i aktywnie brać udział w tańcach oraz zabawach ruchowych.

Dzieci starsze swoją zabawę również zaczęły od powitania. Następnie, wytężając zmysł smaku i węchu próbowały odgadnąć jakie kawałki owoców i warzyw leżą na talerzykach. Ponieważ przedszkolaki uwielbiają zagadki, czekała na nie możliwość rozpoznawania warzyw jedynie przy pomocy dotyku. Wiele emocji dostarczyło także kibicowanie swoim paniom i wspieranie ich podczas obierania jabłka, by to właśnie skórka ich grupy okazała się najdłuższa. Następnie przyszedł czas na tańce oraz zabawy muzyczno – ruchowe przy ulubionych utworach dziecięcego repertuaru. Pod koniec balu czekała na dzieci niespodzianka – możliwość wspólnego zdjęcia z Panią Jesienią, która odwiedziła najmłodszych tego dnia.

Przedszkolaki z grup „Motylki” i „Pszczółki” wspólne świętowanie rozpoczęły podobnie jak nasi koledzy od przywitania, a następnie od krótkiego wprowadzenia informującego co nas czeka tego dnia. Hasło naszego balu brzmiało: „Owoce i warzywa surowe, są smaczne i zdrowe”. Po jego głośnym wypowiedzeniu dzieci oraz panie zaprezentowały swoje stroje, wychodząc dumnie na środek sali. Następnie rozpoczęliśmy tańce i wesołe zabawy przy owocowo – warzywnych piosenkach. Znalazły się wśród nich: „Pac, gruszka do fartuszka”, „Ogórek”, „Niosły dzieci z sadu”, „Witaminowa piosenka”, „Urodziny marchewki” i wiele innych. Dzieci rozwiązywały zagadki, po czym naklejały na brystol ilustracje owoców i warzyw, losowały z czarodziejskiego pudła zabawne gadżety i zakładały je. Były to śmieszne okulary, peruki i kapelusze oraz zorganizowały pociąg owocowo – warzywny. Ponadto otrzymały kotyliony z ilustracjami wybranych warzyw. Ich zadaniem było odnalezienie u kolegi takiego samego kotylionu i taniec w parach do piosenki. Po wesołych zabawach i tańcach przyszedł czas na drugie śniadanie. Przedszkolaki miały okazję skosztować jabłko, ale niecodziennym sposobem, bo nie używając przy tym rączek. Próbowały również owocowych konfitur oraz soków. Na zakończenie wybraliśmy króla i królową balu, a także nagrodziliśmy najlepsze stroje oraz pomysłowe nakrycia głowy.

Ach! Co to były za bale!

„Kolorowo – owocowo!”

Co roku jesienią nasze przedszkolaki mają w zwyczaju przygotowywać coś pysznego i zdrowego, wykorzystując owoce lub warzywa. W tym roku, w ramach zajęć kulinarnych, 29 października dzieci ze wszystkich grup zamieniły się w kuchennych czarodziejów i postanowiły wyczarować:

– „Jeżyki” – pyszną szarlotkę,

– „Żuczki” – fantastyczne szaszłyki,

– „Żabki” – kolorową sałatkę owocową,

– „Mróweczki” – niecodzienne zwierzątka z owoców

– „Biedronki” – niezwykłą tartę z jabłkami

– „Motylki” i „Pszczółki” – wyborne szaszłyki

Przed rozpoczęciem zajęć każda grupa wybrała się do pobliskiego sklepu, by zakupić produkty potrzebne do wyczarowania pyszności. Po zrobionych zakupach każdy nie mógł się już doczekać, kiedy przystąpi do dzieła. Po umyciu rąk, założeniu fartuszków i otrzymaniu instrukcji od pań, najmłodsi przystąpili do dzieła z wielkim zaangażowaniem. Mycie, obieranie, krojenie to tylko niektóre czynności, jakie prowadziły do wykonania pysznej potrawy. I choć ogromna radość jest podczas pałaszowania smakołyków to niemniejsza towarzyszyła nam, kiedy je przygotowywaliśmy. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć kulinarnych. Ciekawe, co będziemy na nich robić?

1 2 3 23