Aktualności | Przedszkole Motylek - Krosno
Aktualności

Najbliższe plany

A już niedługo w naszym przedszkolu:                                                                                             

 

  • 22.02. – g. 15.30 – Przedstawienie „Rzepka” z okazji dnia Babci i Dziadka grupa Żuczki 
  • 26.02. – sesja zdjęciowa „po marynarsku” 
  • 6.03. „W zaczarowanym świecie Disneya” – g. 11.00 koncert w Szkole Muzycznej
  • 26.03. – g. 9.15 – impreza edukacyjna „Przydasie” w RCKP
  • 30.05. – środa – przedstawienie na Dzień Dziecka

Ewaluacja zewnętrzna

W listopadzie w naszym Przedszkolu została przeprowadzona ewaluacja zewnętrzna problemowa przez zespół wizytatorów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Ewaluacja dotyczyła dwóch zagadnień:

  1. Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.
  2. Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne.

Raport z ewaluacji dostępny jest na platformie internetowej www.npseo.pl (link: http://www.seo2.npseo.pl/reports/1000138150171_public.pdf ) lub w przedszkolu do wglądu.

Zapoznanie się z raportem pozwoli Państwu dowiedzieć się, jak wartościowe są działania podejmowane w naszym przedszkolu.

Raport zawiera wyniki badań ankietowych i rozmów, jakie wizytatorzy przeprowadzili z dyrektorem, nauczycielami, pracownikami niepedagogicznymi, rodzicami, dziećmi, a także zapisy z obserwacji zajęć oraz przedszkola.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze sporządzonym raportem. 

Kulig

„Jadę, jadę w świat sankami, sanki dzwonią dzwoneczkami dzyń, dzyń, dzyń…”

Za oknem biało, a gdy zimowa pogoda dopisuje, koniecznie trzeba ją wykorzystać. W związku z tym w piątkowe popołudnie (9.02) nasze przedszkole zorganizowało dla chętnych dzieci i rodziców kulig połączony z ogniskiem. Początek imprezy został zaplanowany na godzinę 15.00. Po dotarciu pierwszych uczestników na miejsce była okazja, by wsiąść w sanie i przejechać się konnym zaprzęgiem po białym puchu. Małe sanki również się bardzo przydały i dla wszystkich kochających takie podróże zorganizowana została wycieczka z pomocą traktora. Śniegu oczywiście nie brakowało, więc dzieci postanowiły zorganizować bitwę śnieżkami. Zarówno najmłodsi, jak i rodzice oraz nauczyciele aktywnie i wesoło spędzali piątkowe popołudnie. Pogoda dopisała, a i atmosfera była bardzo miła. Zmarznięci uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku, a także usmażyć sobie kiełbaskę.

Czas mijał nam bardzo szybko, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mieli okazję się spotkać i wspólnie pojeździć sankami na kuligu.

„Pinokio” w Bibliotece Głównej

W ostatnim dniu tegorocznych ferii zimowych 9.02 dzieci z ul. Korczyńskiej wybrały się na teatrzyk pod tytułem: „Pinokio” do Biblioteki Głównej w Krośnie. Gdy zajęliśmy wygodne miejsca, zobaczyliśmy pierwszą scenę, w której staruszek o imieniu Dżepetto rzeźbił z drewna pajacyka. Pinokio, bo takie imię otrzymał przeżywa rozmaite przygody i spotyka wielu bohaterów. Są to między innymi Świerszcz, sprytna Lisica oraz Błękitna Wróżka. To ona właśnie zachęciła nas do ćwiczeń gimnastycznych, w których wzięliśmy chętnie udział. Pod koniec przedstawienia, przy pomocy chusty animacyjnej udało nam się sprawić, aby drewniany pajacyk stał się prawdziwym chłopcem. W tej scence brało udział kilkoro dzieci,
w tym nasze odważne przedszkolaki: Hania A. Marcelek, Maja oraz Hania J.
Teatrzyk bardzo nam się podobał i szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola.

„Z górki na pazurki”

 

Dzieci z naszego przedszkola, korzystając ze wspaniałej, zimowej pogody wybrały się na górkę, by pozjeżdżać na sankach, ulepić bałwana i porzucać się śnieżkami. Wychodząc na zewnątrz, każdy pamiętał o ciepłej kurtce, czapce, szaliku i rękawiczkach. Z przedszkola wychodziliśmy grupami, by wspólnie przez chwilę móc wziąć udział w zimowym szaleństwie. Jakaż to radość, gdy zjeżdża się na jabłku lub sankach z prędkością światła. Cieszymy się, że pogoda dopisała, a zima przyniosła ze sobą biały puch.

Nie możemy się już doczekać kolejnego wyjścia na naszą ulubioną górkę.

„Pączki, oponki, faworki…”

W tym roku Tłusty Czwartek wypadł 8.02 i właśnie w ten dzień nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach kulinarnych. Dzieci na własne oczy mogły przekonać się co da się wyczarować z kilku prostych składników. Już od rana pierwsze grupy zaczęły prace. Po starannym umyciu rąk i założeniu fartuszków, dzieci usiadły przy stolikach i z niewielką pomocą opiekunów odmierzały składniki, potrzebne do przygotowania ciasta. Wśród nich znalazły się: mąka, jajka, śmietana, biały ser, a nawet ocet. Po starannym wymieszaniu wszystkich produktów, dzieci formowały z ciasta odpowiednie kształty, by ostatecznie po usmażeniu potrawa pięknie się prezentowała. Żabki postanowiły przygotować serowe oponki, Mróweczki i Żuczki oraz Motylki i Pszczółki uczyły się starannie zawijać chrust, Jeżyki swój talent rozwijały podczas przygotowywania karnawałowych róż, a Biedronki zgodnie
z tradycją przygotowały pyszne pączki. Naszych dzieł kulinarnych mogliśmy spróbować podczas drugiego śniadania oraz podwieczorku. Tłustoczwartkowe smakołyki wyszły nam perfekcyjnie. Ciekawe, kiedy znów będziemy mieli okazję przygotować coś pysznego.

„W krainie Królowej Śniegu” – dzień koloru białego

5 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień koloru białego. Z tej okazji wszystkie dzieci miały na sobie białe stroje, a panie przygotowały ciekawe gry oraz zabawy o tematyce zimowej i nie tylko.

Dzieci z przedszkola przy ul. Korczyńskiej obejrzały prezentację multimedialną, w której została przybliżona im postać Królowej Śniegu. Ta zaprosiła ich do swojej krainy, do której prowadził śnieżny labirynt. Następnie dzieci wzięły udział w ciekawych zabawach i konkursach, m. in. „Ulubiony kolor Królowej”, „Znajdź białą parę” czy „Sopelki”. Rozwiązywały również zagadki słowne przygotowane przez bohaterkę naszych zajęć, malowały jej zamek oraz ozdabiały jej suknię białymi śnieżynkami. Na zakończenie przyszedł czas na zabawy „piankoliną” z użyciem foremek. Dzieci konstruowały przeróżne budowle oraz lepiły bałwanki ze specjalnie przygotowanej białej masy.

Dzieci z przedszkola przy ul. Grodzkiej z grup Żabki i Mróweczki swoją przygodę zaczęły od wędrówki do białej krainy, by spotkać się tam z Królową Śniegu. Przygotowała ona dla nich ciekawe zabawy i zadania, podczas których dzieci rozwiązywały zagadki o zimowej tematyce, wybierały ubrania potrzebne na spacer, gdy na zewnątrz jest mroźno, szukały pary takich samych płatków śniegu oraz rzucały śnieżkami do wyznaczonego celu. Ponadto miały okazję zrobić śnieżną burzę wykorzystując chustę animacyjną czy potańczyć w rytmie ulubionych piosenek o zimowej tematyce. Pod koniec zajęć Królowa Śniegu poprosiła najmłodszych, by ozdobili jej suknię papierowymi śnieżynkami.

Dzieci z grup Biedronki, Jeżyki i Żuczki swoje zajęcia rozpoczęły białym piknikiem, na którym serwowano białe produkty spożywcze, takie jak mleko i białe ciasteczka. Następnie wzięły udział w zabawach ruchowych, wykorzystując biały materiał i uważnie wysłuchały wiersza o zimowej tematyce. Po nim wszystkie przedszkolaki otrzymały opaski ze śnieżynkami, które założyły na głowy i były już gotowe, by wziąć udział w zawodach. Najmłodsi stanęli przed trudnym zadaniem – zjedzenia bitej śmietany z talerzyka bez użycia łyżeczki. Radości było co nie miara. Pełne ciekawości i chęci zdobywania wiedzy dzieci wykonały także eksperyment, by zobaczyć co stanie się z kawałkiem sznurka zanurzonym w wodnym roztworze soli. Z pomocą pań zbudowały igloo z białych balonów, a ostatnią atrakcją zajęć była praca plastyczna – wykonanie polarnego misia z wykorzystaniem białej waty.

Ten dzień był dla najmłodszych pełen wrażeń, wiedzy i zabawy.

„Z książką za pan brat”

Nasze przedszkolaki uwielbiają opowieści zamknięte w kolorowych książkach, więc wykorzystując czas ferii udały się razem z opiekunami do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie. Dzieci z grup Biedronki, Żuczki i Jeżyki na spotkanie z książką wyruszyły 31.01, a Mróweczki, Żabki, Motylki i Pszczółki odwiedziły bibliotekę 7.02. Panie powitały nas bardzo serdecznie wierszykiem i zaprosiły do wspólnego spędzenia czasu. Na początku dzieci miały okazję wysłuchać opowiadania o tym, jak Kubuś Puchatek i jego przyjaciele założyli zespół muzyczny, zamieniając w instrumenty przedmioty codziennego użytku. Następnie wykonały wspólnie krótką gimnastykę, ilustrując ruchem treść wiersza. Podskoki i przysiady to jest to, co „tygryski lubią najbardziej”. Z wielkim zainteresowaniem najmłodsi oglądali też japoński teatrzyk papierowy Kamishibai o przygodach chłopca i jego pieska. Mieliśmy również okazję pooglądać bajkę o tym, jak Krzyś ogłosił konkurs na nowy ogon dla Kłapouchego. Na koniec panie oprowadziły dzieci po czytelni i pokazały papierowe katalogi, z których kiedyś biblioteka korzystała, zanim dane w nich zawarte wczytano do komputera i ruchome regały z książkami o różnej tematyce.

Dla naszych przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń i miłych niespodzianek. Mamy nadzieję, że wkrótce znów odwiedzimy Bibliotekę Pedagogiczną.

„Ferie z Mikołajkiem” w Księgarni Autorskiej

W galerii VIVO! mieści się niewielka księgarnia, cechuje się jednak niezwykłym, miłym klimatem. Co jakiś czas organizuje ona różne konkursy i atrakcje dla dzieci. W okresie ferii można ją odwiedzić razem z najmłodszymi i wziąć udział w „Feriach z Mikołajkiem”. Dzieci z naszego przedszkola również skorzystały ze spędzenia czasu w taki sposób i dnia 1 i 2 lutego odwiedziły Księgarnię Autorską. Po zdjęciu kurtek i przywitaniu się z paniami tam pracującymi, przedszkolaki miały okazję wysłuchać opowiadania o przygodach Mikołajka, a następnie zaprojektować ilustrację na okładkę książki, której głównym bohaterem jest właśnie ten chłopiec. Jak się później okazało Mikołaj i Filip tak pięknie to zrobili, że dostali książkę o przygodach bohatera ferii.

Panie z chęcią oprowadzały również najmłodszych po księgarni i opowiadały o książkach, które się tam znajdują. Chętne dzieci miały okazję pokolorować przy stoliku różne obrazki, m.in. bawiących się dzieci a także bohatera wspólnego spotkania – Mikołajka. Na pożegnanie panie z księgarni poczęstowały wszystkie dzieci cukierkami oraz wręczyły przedszkolakom pamiątkowe baloniki i zakładki do książek.

Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się odwiedzić tą wyjątkową księgarnię.

Tęczowe pyszności

Pierwszy i drugi luty zapisały się w historii naszego przedszkola jako dni kolorowych galaretek. Postanowiliśmy bowiem wykorzystać czas ferii i w ramach zajęć kulinarnych wykonać własnoręcznie coś pysznego. Pomyśleliśmy tym razem o warstwowych-kolorowych galaretkach z owocami i bitą śmietaną. Jak to w zwyczaju mamy, zanim zabraliśmy się do pracy, umyliśmy starannie ręce oraz założyliśmy fartuszki i czapki kucharskie. Następnie ostrożnie rozpuściliśmy galaretki we wrzątku i odstawiliśmy je, by zgęstniały w wodnej kąpieli. Gdy galaretki powoli tężały, my zabraliśmy się za krojenie w kostkę ananasów i brzoskwiń. Poszło nam to bardzo sprawnie, a gotowe kawałki owoców każdy mógł wrzucić sobie do plastikowego kubeczka. Kiedy jedna z galaretek była już gotowa, włożyliśmy ją do naszych kubeczków jako pierwszą warstwę i wynieśliśmy do lodówki, by bardziej stężała. Po niedługim czasie to samo zrobiliśmy z drugą galaretką, i trzecią, i czwartą. W ten sposób nasze desery wyglądały jak prawdziwa tęcza. Po włożeniu do kubeczków ostatniej warstwy odstawiliśmy je do lodówki, by mieć pewność, że galaretka dobrze stężeje. Każdy z niecierpliwością wyczekiwał pory podwieczorku, by móc spróbować tęczowych pyszności.
Galaretka z owocami, w połączeniu z bitą śmietaną smakowała naprawdę wyśmienicie.

Konkurs kolęd i pastorałek

W tym roku dzieci z naszego przedszkola miały okazję wziąć udział w konkursie kolęd
i pastorałek organizowanym przez Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Krośnie. Był to już VI konkurs organizowany przez tę placówkę, a jego hasło brzmiało: „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś”. Główne przesłuchanie miało miejsce 9 stycznia
w Zespole Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie i podzielone było na cztery kategorie:
kat. I – prezentacje solowe dzieci 3-, 4-letnich,
kat. II – prezentacje zespołów 3-, 4-latków,
kat. III – prezentacje solowe dzieci 5-, 6-letnich,
kat. IV – prezentacje zespołów 5-, 6-latków
Reprezentantami naszego przedszkola były dzieci z różnych grup wiekowych, które
z zaangażowaniem brały udział we wspólnym kolędowaniu. Każdy uczestnik po zaprezentowaniu swojego utworu otrzymywał drobny upominek. Po występach solowych oraz zespołowych jury udało się na naradę, a uczestnicy i goście konkursu mieli okazję wysłuchać i zaśpiewać wspólnie z zespołem „Promyczki Dobra” najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. W wyniku tajnych obrad jury wyłoniło wykonawców, którzy zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsca w czterech kategoriach.
Gratulujemy naszym przedszkolakom – Hani i Marcelkowi, którym udało się zdobyć drugie miejsce w kategorii prezentacji zespołowych dzieci 3-, 4- letnich. Życzymy dalszych sukcesów w artystycznej karierze.

Stosowana Analiza Zachowania – szkolenie

Organizujemy w przedszkolu kurs Stosowanej Analizy Zachowania, czyli podejście, które bardzo pomaga w pracy z dziećmi na co dzień 🙂
Kurs poprowadzą panie z Krakowa: pani Agnieszka Rajs-Glazar i pani Teresa Mayer, z fundacji Od Początku.
 
I stopień 10-11 marzec 2018
II stopień 21-22 kwiecień 2018
III stopień 16-17 czerwiec 2018
 
Szczegóły wyjaśniłabym, jeśli ktoś chciałby indywidualnie. 

Bajka taneczna „80 dni dookoła świata”

Z okazji 25-lecia powstania zespołu Tanecznego „Kleks”, młodzi artyści wraz z opiekunami przygotowali widowisko taneczne na podstawie książki Juliusza Verne’a „80 dni dookoła świata”. W przedstawieniu wzięło udział ok 160 tancerzy, którzy poświęcili na próby niespełna trzy miesiące. W dniu premiery spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym został on powtórzony 19 stycznia dla najmłodszych. Dzieci z naszego przedszkola również udały się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, aby wziąć udział w tym wspaniałym widowisku. Kiedy po zostawieniu naszych kurtek w szatni weszliśmy na salę i usiedliśmy wygodnie na swoich miejscach, światła zgasły a na scenie pojawiły się obrazy przedstawiające głównych bohaterów spektaklu. Byli nimi: Pan Fogg, służący Passepartout, komisarz Fix oraz księżniczka Audy. Poza głównymi postaciami, w przedstawieniu wzięło udział wielu tancerzy wcielających się w role: dżentelmenów, służby, marynarzy, piratów, chińczyków, kowboi, kucharzy, tancerek, trupy cyrkowej i innych. Pozytywne wrażenie wywarły piękne, kolorowe stroje, zróżnicowana muzyka, a także dopracowane układy choreograficzne. Choć bajka trwała około półtorej godziny, dzieci wpatrzone i wsłuchane w opowieść nie czuły upływu czasu. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało i mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś wziąć udział w podobnym widowisku.

Koncert muzyczny Mobilnej Filharmonii

9 stycznia już po raz kolejny mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu muzyków Mobilnej Filharmonii. Tym razem przygotowali dla nas niezwykły koncert kolęd i piosenek świątecznych. Nasi goście przebrali się za Panią Mikołajową, renifera Rudolfa, bałwanka Olafa, za elfa oraz śnieżynkę. Nie tylko stworzyli tym wspaniałą świąteczną atmosferę, ale również pokazali, że muzyka może być interesująca. Poza tradycyjnymi polskimi kolędami, muzycy przygotowali także inne zimowe utwory. Przykładem była piosenka o czerwononosym Rudolfie i jego przygodzie. Podczas słuchania przepięknych utworów wykonywanych na skrzypcach, flecie poprzecznym, gitarze i pianinie cyfrowym przedszkolaki miały okazję włączyć się w muzykowanie klaszcząc w rytm piosenek oraz grać na janczarach i grzechotkach. Poznaliśmy również budowę i wygląd instrumentu, którego rzadko używa się w muzyce – gitalele. Koncert bardzo podobał się nam wszystkim i mamy nadzieję, że Mobilna Filharmonia już wkrótce odwiedzi znowu nasze przedszkole.

„W Sylwestrową jasną noc”

Sylwestrowy wieczór jest świetną okazją do wspólnych zabaw i tańców – także dla przedszkolaków. W związku z tym w naszym przedszkolu została zorganizowana wesoła zabawa dla najmłodszych. Dzieci miały okazję nietypowo spędzić ten wyjątkowy czas, który upływał im na śpiewie, tańcach, zabawach i innych atrakcjach. Ponieważ atrakcji wiele, a wieczór krótki, zaczęliśmy zabawę od razu po przybyciu do przedszkola. Wśród wielu ciekawych zajęć mogliśmy udać się w „Taneczną podróż po Europie”, w której jadąc pociągiem zatrzymywaliśmy się w obcych krajach i tańczyliśmy np.: wiedeńskiego walca, francuskiego kankana, hiszpańską makarenę, czy polskiego krakowiaka. Poza tańcami z innych krajów, bawiliśmy się świetnie przy muzyce z balonikami i na jednej nodze. Rozwiązywaliśmy też bajkowe zagadki i szukaliśmy ukrytego skarbu. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy zaczęło burczeć nam w brzuszkach, jednak znaleźliśmy na to sposób. Dzieci mogły przygotować sobie pyszne tosty i gofry, a na stole dodatkowo znalazły się owoce, koreczki i napoje z parasolkami. Czas upływał nam miło, więc północ przyszła bardzo szybko, a zgodnie z sylwestrowym zwyczajem o północy trzeba koniecznie pooglądać sztuczne ognie. Ubraliśmy się więc szybciutko i wyszliśmy na zewnątrz przedszkola. Niebo było piękne, kolorowe i jasne od wielu świateł. Nasze twarze promieniały zachwytem. Po powrocie do przedszkola mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą bajkę, a później wszyscy udaliśmy się spać. Rano zjedliśmy pyszne śniadanie i pełni wrażeń wróciliśmy do domu, opowiadając rodzicom o naszej sylwestrowej przygodzie.

1 2 3 18