Przedszkole Motylek Kronso » Aktualności
Aktualności

Najbliższe plany

Najbliższe plany:

  • 23.11. – bal dyniowy 

 

Pasowanie na…

Na początku każdego roku szkolnego w naszym żłobku i przedszkolu dzieci przeżywają wyjątkowe święto jakim jest Pasowanie na Żłobkowicza i Przedszkolaka. Tym razem odbyło się ono 15 i 16 listopada. To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich najmłodszych, a zwłaszcza dla tych, którzy chodzą do nas od niedawna, więc nie zabrakło także eleganckiego ubioru. Dzieci wraz z opiekunami, zarówno w przedszkolu przy ulicy Korczyńskiej, jak i oddziale na ulicy Grodzkiej przygotowały krótki program artystyczny. Każda grupa zaprezentowała starannie przygotowane przez siebie wiersze, piosenki, a także zagadki, by móc pokazać, że są już prawdziwymi Żłobkowiczami i Przedszkolakami. W dalszej części uroczystości przyszedł czas na złożenie przyrzeczenia bycia prawdziwym i wzorowym przedszkolakiem oraz na pasowanie przez Panią Dyrektor nowych dzieci uczęszczających do naszego żłobka i przedszkola. Pasowani najmłodsi otrzymali dyplomy prawdziwego przedszkolaka, a wszystkie dzieci mogły tego dnia cieszyć się pamiątkowymi kotylionami. Nie zabrakło także fotorelacji, dzięki której ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci i będzie można wracać do niego wspomnieniami.

„Do Hymnu!”

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. 10 listopada o godzinie 11:11 wszystkie dzieci, ubrane w biało-czerwone odświętne stroje, zgromadziły się w jednej sali, by wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”. Przedszkolaki wraz z dziećmi z Opiekuna Dziennego i Niepublicznego Żłobka „Motylek” w Krościenku Wyżnym, trzymały przed sobą Flagę Polski wykonaną z długiego materiału. Nie zabrakło również kotylionów w patriotycznej kolorystyce, które akcentowały wyjątkowość tego wydarzenia. Gdy wybiła godzina 11:11 wszystkie dzieci wraz z opiekunami, przyjmując odpowiednią postawę odśpiewały Hymn Polski, upamiętniając najważniejsze święto naszej Ojczyzny – Święto Niepodległości. Tego dnia w oddziale na ul. Grodzkiej towarzyszyli nam również wyjątkowi goście – Pan Zbyszek, prowadzący dogoterapię, wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, którzy razem z nami włączyli się w tegoroczne odśpiewanie Hymnu.

„Pośród cmentarzy cichych uliczek, jak wierna pamięć palą się znicze”

Jak co roku, nasze przedszkolaki oraz najmłodsi z Opiekuna Dziennego przed zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych, wybrały się wraz ze swoimi nauczycielami w miejsca pamięci, by zapalić swoje znicze i uhonorować tych, co dzielnie walczyli za naszą Ojczyznę, a także wspomnieć najbliższe osoby, które już zakończyły swą ziemską wędrówkę. Dla nas takim wyjątkowym dniem był piątek, 28 października. Przedszkolaki z oddziału na ul. Grodzkiej udały się na pobliski Cmentarz Komunalny w Krośnie. Dzieci z oddziału na ul. Korczyńskiej swoje światełka pamięci zapaliły przy kościele parafialnym pw. Św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie. Najmłodsi z grup „Ślimaczki” i „Rybki” udali się zaś do pobliskiej kapliczki na ul. Grodzkiej i tam pozostawili zapalone znicze, bo „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

„Serce Dębu”

Niedawno do kin wszedł fantastyczny film przyrodniczy pt. „Serce Dębu” Jego fabuła skupia się na życiu majestatycznego drzewa i jego mieszkańców, które toczy się w ciągu roku. Bohaterami są leśne zwierzęta, a ujęcia w technologii 4K przenoszą widza w sam środek akcji. Naszym przedszkolakom udało się uczestniczyć w projekcji filmu we wtorek, 25.10. w ArtKinie. W kolejne dni, wykorzystując ładną jesienną pogodę postanowiliśmy poznać bliżej życie tych wyjątkowych roślin. Wybraliśmy się więc grupami na spacer i mieliśmy okazję przytulić się do wybranego drzewa. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć. A w przedszkolu mogliśmy uczestniczyć w ciekawych zajęciach, podczas których poznaliśmy budowę drzew, oglądaliśmy ilustracje wybranych gatunków i wspólnie je nazywaliśmy. Nie zabrakło też naszej plastycznej twórczości, dzięki której na wystawkach pojawiły się przepiękne dzieła pt. „Jesienne Drzewo”.

Jesienne zbiory

Jesień to czas obfitych zbiorów z przydomowych ogródków, warzywników i pól. W słoneczne październikowe przedpołudnie dzieci z przedszkola przy ulicy Korczyńskiej zebrały warzywa, które posiały wiosną na grządce nieopodal przedszkola. Pięknie wyrosła
m.in. marchew, pietruszka oraz buraczki ćwikłowe. Przedszkolaki zauważyły też maleńkie poziomki, które czerwieniły się na krzaczkach również na naszej grządce. Jesienne zbiory warzyw i owoców były okazją do wzbogacenia wiadomości i słownictwa przedszkolaków oraz kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Wycieczka do Sadu

Jabłka to jedne z najbardziej popularnych polskich owoców. Ale jak rosną? Czego potrzebują? Jak wyglądają ich zbiory? Na te i na inne pytania byliśmy ciekawi odpowiedzi, więc nie zastanawiając się długo, we wtorek, 18.10 udaliśmy się do Sadu w Korczynie. Przywitano nas bardzo serdecznie i ukazano historię tego wyjątkowego miejsca. Słuchaliśmy bardzo uważnie, gdy pan opowiadał nam o tym, jak dba się o jabłonie i w jaki sposób uprawia jabłka. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych rzeczy o różnych odmianach jabłonek i jak należy zbierać jabłka, by ich nie uszkodzić. Najlepsze jednak zostało na koniec. Każdy z nas mógł skosztować tych pyszności, zerwanych prosto z drzewa. Żegnając się, każda z grup wręczyła właścicielowi sadu piękną pamiątkową kartę wykonaną własnoręcznie.

Wycieczka do Rymanowa Zdroju

Korzystając z jesiennych uroków przyrody, nasze przedszkolaki postanowiły wybrać się w czwartek, 13.10 na autokarową wycieczkę do Rymanowa Zdroju. Kiedy zatrzymaliśmy się na głównym parkingu, szybko wysiedliśmy z autobusu gotowi na jesienną przygodę. Powietrze jest tu rześkie i bogate w naturalne składniki, przyczyniające się do poprawy kondycji układu oddechowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru alejkami parku, prawie aż do Wołtuszowej, gdzie ścieżki wiodą przez las, ubrany w piękne, jesienne kolory. Po drodze zatrzymywaliśmy się, by podziwiać piękno przyrody i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. Pod koniec naszej wędrówki zaglądnęliśmy do leśniczówki, przy której można było ogrzać się przy ognisku i spędzić wspólnie chwile, słuchając odgłosów przyrody i delikatnie szumiącego wiatru. Takie czyste powietrze bardzo wzmaga apetyt, więc pod koniec naszej wycieczki udaliśmy się na obiad. Przepyszne pierożki znikały z talerzy w oka mgnieniu. Ach, cóż to była za wycieczka.

„Jesień dary sadu niesie”

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Liście na drzewach zmieniają swoje kolory, a w sadach pojawiają się pyszne owoce, takie jak gruszki czy jabłka. Od 3 do 7 października w naszym przedpolu obchodziliśmy właśnie tydzień Jabłka. Są to wyjątkowe owoce, bardzo zdrowe i smaczne, więc postanowiliśmy się im przyjrzeć z bliska. W jeden dzień każda grupa miała okazję porozmawiać wspólnie o tych okrągłych pysznościach. Dzieci dowiedziały się w jakich warunkach rosną i dojrzewają jabłka, poznały ich najpopularniejsze odmiany i próbowały nazywać te, które udało im się przynieść do przedszkola. Wysłuchały też wiersza J. Brzechwy „Entliczek-Pentliczek” o przygodach robaczka, który miał dość jedzenia jabłek i wybrał się w podróż do miasta, by spełnić swoje marzenie o befsztyczku. W kolejne dni nasze przedszkolaki miały możliwość wspólnej degustacji wybranych gatunków jabłek i dowiedziały się, że nie wszystkie z nich smakują tak samo. Dzieci również z zapałem podjęły się wykonania przepięknych prac plastycznych. W ruch poszły farby, kleje, kolorowy papier i inne materiały. Najbardziej wyczekiwanym dniem okazał się jednak ten, w którym nasze dzielne przedszkolaki i najmłodsi z Opiekuna Dziennego podjęli się wykonania pysznych potraw z wykorzystaniem jabłek. I tak wśród nich znalazły się: szarlotka, mus jabłkowy, dżem z jabłek, pieczone jabłka, sok, czy placek z jabłkami. Nie zabrakło również w tym tygodniu tańca i muzyki właśnie o tematyce jabłek. I teraz, można rzec, że jesteśmy z jabłkami za pan brat!

Mobilne Oceanarium

W piątek, 30 września nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Oceanarium. W jednej z sal stanął ogromny namiot w kształcie kuli, na którego sklepieniu odbywała się projekcja filmu animowanego o podwodnych przygodach morskich stworzeń. By wszystkim dzieciom udało się wejść do namiotu, zostaliśmy podzieleni na grupy. Podczas seansu każdy przedszkolak miał możliwość położenia się na plecach, by móc podziwiać 360 stopniowy obraz w pełnej okazałości. Po seansie każdy miał możliwość uczestniczenia w sesji fotograficznej, a pamiątkowe zdjęcia można było nabyć jakiś czas później w przedszkolu.

„Kopciuszek”

W czwartek, 29 września nasze przedszkolaki wyruszyły do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, by obejrzeć przedstawienie baletowe pt. „Kopciuszek”. Scenariusz występu powstał w oparciu o baśń napisaną przez braci Grimm, a spektakl w wykonaniu grup baletowych RCKP zachwycał grą światła, pięknymi strojami i niezwykłą muzyką. Historia głównej bohaterki chwytała widza za serce, jednak jej dobre serduszko doceniały liczne zwierzątka, starające się pomóc dziewczynce za wszelką cenę. I jak to w bajkach bywa, historia Kopciuszka zakończyła się pomyślnie, a razem z księciem żyli długo i szczęśliwie.

Dentobus

O zęby dbamy już od najmłodszych lat i razem uczymy się zasad, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej ich higieny. We wtorek i środę 30 oraz 31 sierpnia nasze przedszkole odwiedził Dentobus LUX MED z Rzeszowa, który pozwolił stomatologowi na przebadanie naszych przedszkolaków. Cieszymy się, że dzięki takim spotkaniom udaje się nam dbać wspólnie o to, by nasze zęby były zdrowe.

Krośnieńska Ciuchcia

Krosno – Miasto Szkła jest bardzo urokliwym zakątkiem naszej Ojczyzny, więc we wtorek 30 sierpnia postanowiliśmy udać się na przejażdżkę Krośnieńską Ciuchcią ulicami miasta. Przedszkolaki z ulicy Grodzkiej oraz Korczyńskiej, a także najmłodsi z Opiekuna Dziennego byli podzieleni na dwie grupy. Wycieczka rozpoczęła się koło sklepu Delikatesy Centrum, znajdującego się w pobliżu naszego przedszkola i pozwoliła na zobaczenie wielu ciekawych miejsc oraz spotkania po drodze znajomych twarzy. Mknęliśmy m.in. ulicami Guzikówki, okolic lotniska, dworca czy krośnieńskiego rynku. Ciuchcia jechała powoli, dzięki czemu mieliśmy okazję zachwycać się urokami naszego wspaniałego miasta.

Piernikowa Chata Baby Jagi

Wyjazd w Bieszczady? Co to dla nas! Tym razem postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć Chatę Baby Jagi w miejscowości Glinne, niedaleko Leska. W piątek, 26 sierpnia zaraz z samego rana wsiedliśmy do autokarów i ruszyliśmy w drogę. Na miejscu zostaliśmy bardzo serdecznie powitani i zaproszeni do zwiedzania Chaty Baby Jagi. Przedszkolaki były zachwycone oglądaniem wystroju wnętrza piernikowej chatki, gdyż w każdym pomieszczeniu panował niesamowity klimat. Mieliśmy cichą nadzieję, że uda się nam zobaczyć Babę Jagę, jednak okazało się, że akurat w tym czasie udała się na wakacje. Zostawiła nam jednak pozwolenie na latanie z wykorzystaniem super nowoczesnych mioteł w specjalnie zaprojektowanym do tego celu namiocie. Naszym przedszkolakom bardzo spodobała się ta aktywność, gdyż przeniosła ich do wirtualnego świata gry. Po tej wspaniałej przygodzie przyszedł czas na piernikowe warsztaty. Każde dziecko mogło wybrać odpowiednią foremkę, nadając swojemu piernikowi wymarzony kształt. Upieczone ciasteczka dzieci zabrały ze sobą, a na miejscu miały okazję skosztować tradycyjnie wypiekanych lokalnych pierników. Mamy nadzieję, że kiedyś znów się tam wybierzemy.

Zajęcia Sportowe z „Beniaminkiem”

Ruch to zdrowie, wie to każdy przedszkolak. A gdy pogoda dopisuje i warunki sprzyjają, koniecznie trzeba to wykorzystać, dlatego nasze przedszkolaki we wtorek, 23 sierpnia wzięły udział w zajęciach sportowych przeprowadzonych przez trenerów Akademii Piłkarskiej Beniaminek. Trenerzy przywitali nas sportowo, a zaraz później każda grupa ustawiła się szeregu, tworząc zbiórkę. Dzieci zostały podzielone na mniejsze zespoły i rozpoczęły iście piłkarski trening. Przedszkolaki pokonywały różne przeszkody w specjalistycznym torze przeszkód, ćwiczyły strzelanie goli do bramek, miały okazję trenować swą spostrzegawczość i doskonalić koordynację. Przyszedł także czas na rozgrywki pomiędzy drużynami z poszczególnych grup. Ach! Cóż to były za emocje! Na koniec przedszkolaki otrzymały pamiątkowe naklejki oraz ulotki. Bardzo dziękujemy za wspólny czas i cieszymy się, że mieliśmy okazję spędzić go w tak miłym towarzystwie.

1 2 3 38