Przedszkole Motylek Kronso » Aktualności
Aktualności

„Pamiętamy o zmarłych”

Dzień 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Wraz ze swoimi rodzinami odwiedzamy w tym czasie groby naszych bliskich, których już z nami nie ma. Wspólnie z naszymi rówieśnikami z przedszkola i żłobka również postanowiliśmy uczcić pamięć tych, którzy odeszli. Dzieci z oddziału na ulicy Grodzkiej w poniedziałek, 30 października odwiedziły Cmentarz Komunalny w Krośnie zapalając znicze na grobie tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Dzieci z oddziału na ulicy Korczyńskiej odwiedziły pobliski Kościół parafialny, zostawiając tam swoje światełka pamięci.

Warsztaty bębniarskie

Nasze przedszkolaki i żłobkowicze kochają muzykę, dlatego w czwartek, 26 października zaprosiliśmy do naszego przedszkola wyjątkowego gościa. Poprowadził on dla nas warsztaty gry na bębnach afrykańskich. Wraz ze sobą przywiózł wiele ciekawych instrumentów o różnej wielkości. Wspólnie mieliśmy okazję omówić budowę bębna, dowiedzieć się która jego część odpowiada za wydawanie dźwięków oraz jakie materiały nadają się do wykonywania tych instrumentów. Chętne dzieci mogły wybrać sobie dowolny bęben i po zapoznaniu się z techniką uderzania, z zapałem wystukiwać rytmy. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się nam uczestniczyć w takich warsztatach, bo bardzo nam się spodobały.

Konkurs plastyczny OREW

Nasze przedszkole otrzymało zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy w Krośnie. Konkurs zaadresowany był do dzieci w wieku przedszkolnym w tym także z niepełnosprawnością intelektualną, a zadaniem uczestników było wykonanie i nadesłanie pracy plastycznej, przedstawiającej portret nauczyciela, laurkę dla nauczyciela lub wspólne zdjęcie nauczyciela z dzieckiem. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się we wtorek, 31.10, podczas wystawy prac w placówce OREW, a nagrody zdobyli: Zuzanna Z. oraz Antoni M.              z grupy „Jeżyki”, Matylda H. z grupy „Mróweczki”, Zosia S. z grupy „Biedronki” oraz Małgorzata G. z ,,Motylki”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zajęcia kulinarne z wykorzystaniem jabłek 

Ponieważ mamy jesień, a ta pora roku przynosi ze sobą pyszne owoce, postanowiliśmy to wykorzystać i w piątek, 20 października, przygotować smaczne potrawy z jabłkami. „Biedronki” upiekły pachnącą szarlotkę, „Jeżyki” zrobiły sok jabłkowy, „Mróweczki” przygotowały pieczone jabłuszka nadziewane bakaliami i miodem, „Żuczki” zaś jabłka zatopione w cieście. „Żabki” upiekły kruchy ucierany placek z jabłkami, a „Motylki” oraz „Pszczółki” jabłka w cieście francuskim oraz cynamonem. „Sówki”, „Wróbelki” i „Zajączki” przygotowały surówkę z jabłek oraz maie umyliśmy i wspólnie poddaliśmy obróbce w taki sposób, by później łatwo połączyć je z innymi składnikami. Jak zwykle frajdy było co nie miara, a najlepszy moment zajęć to oczywiście degustacja tego, co udało nam się wspólnie przygotować. Mniam!

„Okrąglutkie, duże małe, do zjedzenia doskonałe”

W drugiej połowie października dzieci z naszych żłobków i przedszkoli obchodziły Tydzień Jabłka. W tym czasie wspólnie mogliśmy się skupić na pysznych i zdrowych owocach i wielu aktywnościach związanych z tym tematem. Nie zabrakło wierszy i piosenek, zabaw ruchowych oraz muzyczno-ruchowych, a także układanek, zagadek i rebusów. Poza tym mieliśmy okazję określić wygląd jabłka, jego zapach, czy smak, biorąc udział w degustacji. Nie zabrakło także twórczości plastycznej, której głównym bohaterem było jabłko. Maluchy i starszaki miały również za zadanie m.in. za pomocą kredek pokolorować jabłko w konturze. Jednak to, na co dzieci wyczekiwały z niecierpliwością to zajęcia kulinarne z wykorzystaniem tych pysznych owoców.

Tydzień z darami jesieni

Jesień to piękna i kolorowa pora roku. Poza swoim bogactwem barw, zachwyca nas także różnorodnością darów natury. Postanowiliśmy je więc wykorzystać w czasie październikowych zajęć w przedszkolu i żłobku. Będąc na przedszkolnym spacerze bacznie szukaliśmy tego, co może przydać się do wspólnej zabawy. Jednak, żeby było fajniej, dary te zbieraliśmy także podczas rodzinnych spacerów i wycieczek, by później móc przynieść je do przedszkola. Udało się nam zdobyć pokaźną kolekcję kasztanów, żołędzi, szyszek, patyków i liści, a także dyni, orzechów czy kory. Dzięki temu mogliśmy je wspólnie omówić, poznać ich kolor, wielkość, teksturę oraz wykorzystać do zabawy. Bardzo fajnie układa się z nich obrazki i wszelakie wzory, ale to, co spodobało się nam najbardziej to wędrówka ścieżką sensoryczną ułożoną właśnie z darów jesieni.

„Segregacja ma sens”

W czwartek 5.10 przedszkolaki z oddziałów na ul. Grodzkiej oraz ul. Korczyńskiej udały się na wycieczkę do krośnieńskiego PSZOK. Przywitał nas Szklik – mały szklany chochlik, który zaprosił wszystkie dzieci do wyprawę do swojego domu. Mieliśmy okazję poznać drogę różnego rodzaju odpadów, a także przypomnieć sobie do jakiego kontenera wyrzucać szkło, papier, plastik i metal. Wiemy już także, że warto oszczędzać energię elektryczną, np. gasząc światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Warto również oszczędzać wodę, używając jej z rozwagą. Teraz już wiemy jak możemy się przyczynić do tego, by wspólnie dbać o nasze środowisko. 

Spotkanie z książką – lekcja biblioteczna

W środę, 4 października przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Żuczki” udały się na pieszą wycieczkę do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w ciekawych zajęciach. Dzieci zostały ciepło powitane przez pracownika biblioteki i zaproszone do wspólnej zabawy. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się kto pracuje w bibliotece, jak traktować książkę, czym jest biblioteka i jak należy się w niej zachowywać. Bardzo ciekawą okazała się jesienna opowieść z wykorzystaniem teatrzyka kamishibai „Kocyk Mocyk”. Mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze uda się nam odwiedzić progi Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i dowiedzieć się różnych nowych ciekawostek związanych z książkami i czytelnictwem.

„My zwierzęta uwielbiamy, szanujemy, pomagamy”

Pomaganie jest fajne, więc już po raz kolejny nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę karmy dla podopiecznych OTOZ ANIMALS KROSNO. Chętne dzieci wraz z rodzicami przez cały wrzesień miały okazję przynosić do placówki i pozostawiać w wyznaczonym miejscu coś pysznego dla zwierząt ze schroniska. Zbliżająca się zima jest trudnym czasem dla wszystkich psów i kotów, ale w ten sposób choć trochę możemy im pomóc, okazując życzliwość płynącą prosto z serduszka. 

10 Urodziny Przedszkola „Motylek”

Rok 2023 dla naszego przedszkola jest rokiem wyjątkowym, bo właśnie wtedy obchodzimy dziesiątą rocznicę jego powstania. Przez ten czas udało się nam zdobyć sporo doświadczenia i wypracować wiele dobrego. Cieszymy się, że możemy pomagać dzieciom, rozwijać się wraz z nimi i być dla nich już tyle czasu. W piątek, 29 września mieliśmy okazję wspólnie świętować urodziny „Motylka” ciesząc się wzajemną obecnością oraz dzielić pysznym tortem. Nie zabrakło również pamiątkowych fotografii, bo takie święto zdarza się raz na jakiś czas.

„Przytul się do drzewa”

Co roku mamy do czynienia z ogromną liczbą pożarów lasów w Polsce, z czego większość wybucha z winy człowieka. W tym roku wraz z innymi przedszkolakami i uczniami szkół postanowiliśmy powiedzieć temu stanowcze NIE! i otoczyć życzliwością wszystkie drzewa. Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Strażników Lasów pt. „Przytul się do drzewa”. W środę, 20 września dzieci z naszego przedszkola wybrały się na spacer do pobliskiego parku, by przytulić się do wybranego drzewa. Dzięki pamiątkowym zdjęciom wykonanym tego dnia udało się stworzyć mozaikę fotografii, którą można podziwiać na stronie internetowej Strażników Lasu. Cieszymy się, że mogliśmy razem z innymi dziećmi z całej Polski otoczyć drzewa miłością.

Dzień Kropki

Kropka. Niby nic wielkiego, ale nie każdy wie, że kryje się za nią niesamowita historia małej Vashti, która właśnie dzięki kropce odkryła swój talent do malowania. We wtorek 19.09 i 26.09 nasi podopieczni wzięli udział w wyjątkowych zajęciach. Dzieci miały okazję wysłuchać fragmentów książki P.H. Reynolds’a pt. „Kropka”, opowiadających o tym jak pewna dziewczynka zaczynając od zwykłej kropki tworzyła niesamowite rysunki. Dzięki tej historii dowiedzieliśmy się, że zaczynając od rzeczy małych i prostych możemy osiągnąć coś wielkiego. Tego dnia nie zabrakło zabaw muzycznych, ruchowych, doskonalących koordynację i spostrzegawczość. Jednak chyba najfajniejsze były prace artystyczne z wykorzystaniem kropek. W ruch poszły kredki, farby, plastelina i wiele innych kolorowych materiałów plastycznych. Tego dnia dowiedzieliśmy się jak dużo frajdy może przynieść jedna mała kropka.

Najbliższe plany

Najbliższe plany:

– 4.12. – świąteczna sesja zdjęciowa na Krościenku i na ul. Korczyńskiej

– 5.12. –  świąteczna sesja zdjęciowa na ul. Grodzkiej

– 6.12. – wizyta św. Mikołaja

 

Kolorowe pyszności

Wakacje to w naszym przedszkolu i żłobku czas wycieczek, wypraw i spacerów. A skoro pogoda jest ładna, a słońce ogrzewa nas swoimi promieniami, postanowiliśmy udać się na lody do pobliskich lodziarni. W piątek 25.08 dzieci z oddziału na ulicy Grodzkiej pomaszerowały do Papa Cafe mieszczącego się obok pobliskiego kościoła. Przedszkolaki z oddziały na ulicy Korczyńskiej odwiedziły lodziarnię znajdującą się niedaleko MOSiR Krosno, a najmłodsi ze żłobka na Krościenku wybrały się do cukierni W-Zetka. Każdy miał możliwość wyboru swojego ulubionego smaku lodów. Nieważne czy śmietankowe, czekoladowe, czy owocowe, wszystkie były tak samo pyszne. Już nie możemy się doczekać kolejnych wizyt w naszych ulubionych lodziarniach.  

„Na skrzydłach motyla”

W poniedziałek, 21 sierpnia oraz środę, 23 sierpnia gościliśmy w naszych progach wyjątkową osobę, bo absolwenta naszego przedszkola. Chłopiec od dłuższego czasu interesuje się światem zwierząt, a szczególnie owadów. Swoją pasją chciał podzielić się także z nami, więc z ochotą przedstawił żłobkowiczom i przedszkolakom swoją kolekcję motyli i ciem, opowiadając o różnych gatunkach, przybliżając nam ich zwyczaje i różne ciekawostki. Piękne, kolorowe stworzenia kryją w sobie niejedną tajemnicę, a tego dnia mogliśmy z ciekawością odkryć niejedną z nich.   

1 2 3 42