Przedszkole Motylek Kronso » „Walentynki, święto chłopca i dziewczynki”
„Walentynki, święto chłopca i dziewczynki”

Jest jeden dzień w roku, w którym oficjalnie obchodzimy dzień przyjaźni i miłości i choć nieoficjalnie robimy to każdego dnia, Dzień Walentynek jest nam szczególnie bliski. Dzieci z naszego przedszkola postanowiły, że 14 lutego ubiorą się na czerwono i wspólnie spędzą czas na wesołych zabawach.

Przedszkolaki z oddziału na ulicy Grodzkiej podzieliły się na dwie grupy – młodszą oraz starszą i wspólnie z opiekunami świętowały ten wyjątkowy dzień. Grupa młodsza, czyli „Żuczki”, „Żabki” i „Mróweczki” swoje spotkanie rozpoczęły od „Iskierki przyjaźni”, którą podawały sobie wkoło. Następnie wysłuchały krótkiego wiersza o walentynkach i wzięły udział w rozmowie na ich temat. Wśród zabaw ruchowych i muzyczno – ruchowych znalazło się układanie puzzli z sercami, przeskakiwanie po papierowych serduszkach w rytm muzyki, czy dobieranie bajkowych postaci w pary. Pod koniec wspólnych zabaw każdy miał okazję pozować do zdjęcia przy walentynkowej fotobudce i wziąć udział w pracy plastycznej, której finalnym dziełem okazały się serduszka utworzone z czerwonych kropeczek. Grupa starsza, czyli „Biedronki” i „Jeżyki” świętowanie walentynek rozpoczęła od „Pajęczynki przyjaźni”. Podając sobie włóczkę miały za zadanie powiedzieć drugiej osobie coś miłego. Tego dnia nie zabrakło zabaw muzyczno – ruchowych i pląsów w rytm ulubionych piosenek. Dzieci podawały sobie serduszko, tańczyły w parach,
a także losowały serca, by z pomocą nauczyciela odczytać ukryte tam komplementy. Pod koniec wspólnego świętowania przedszkolaki wykonały piękne serduszkowe obrazy i miały okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z przyjacielem w walentynkowej fotobudce.

Również nasi najmłodsi podopieczni świętowali ten wyjątkowy dzień. Poza pamiątkowymi zdjęciami przy fotobudce, maluchy miały okazję do wspólnych zabaw przy piosence „Mam serduszko”. Największą frajdę sprawiła im zabawa balonami i praca plastyczna, którą wykonały wykorzystując farby, brokat i technikę stemplowania.

W przedszkolu przy ulicy Korczyńskiej, świętowanie Walentynek rozpoczęliśmy zaraz po śniadaniu. Na samym początku skupiliśmy się na skojarzeniach związanych z tym dniem. Wymienialiśmy serce, kwiaty, pluszowego misia oraz kolor czerwony. Następnie dzieci przy pomocy kolorowych plansz miały okazję poznać historię walentynek oraz walentynkowe tradycje i zwyczaje. Przedszkolaki brały udział w różnorodnych zabawach dydaktycznych oraz muzyczno-ruchowych. Rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza, składały pocięte połówki serduszek w jedną całość, losowały serduszka, na których były napisane komplementy. Chętnie bawiły się w zabawę: „Kto kogo kocha, kto kogo lubi”
z wykorzystaniem ilustracji przedstawiających postaci z bajek. Dzieci tańczyły w parach do muzyki, wzięły udział w zabawach „Stoi różyczka” oraz „Serduszko”. Na zakończenie  starsze dzieci wykonały piękne serca w doniczkach, ozdobione czerwonymi piórkami, zaś młodsze dzieci kolorowe serduszka, które powiesiły na ozdobnych gałązkach.

Ten dzień był bardzo wyjątkowy i pełen miłych wrażeń. W salach udekorowanych czerwonymi serduszkami oraz balonami, ubrani również na czerwono spędziliśmy radośnie czas.