Przedszkole Motylek Kronso » „Mamy dzisiaj walentynki, święto chłopca i dziewczynki”
„Mamy dzisiaj walentynki, święto chłopca i dziewczynki”

14 lutego to światowy dzień przyjaźni i miłości zwany inaczej Dniem Walentynek. Z tej okazji w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień koloru czerwonego, który przecież kojarzy się wszystkim z serdecznością i miłością.

W przedszkolu przy ul. Korczyńskiej wspólne zabawy rozpoczęliśmy od przywitania, a następnie od wysłuchania wiersza pt. „Czerwone serduszko”. Rozmawialiśmy z czym kojarzą nam się Walentynki, wymienialiśmy osoby, które kochamy i lubimy. Każdy z nas obdarowany został malutkim prezencikiem w postaci papierowego serduszka. Posłużyło ono nam do zabaw rozwijających wyobraźnię przestrzenną. Mieliśmy również okazję ułożyć serduszkowe puzzle oraz zatańczyć na serduszkach wyciętych z gazet do piosenki: „Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Na zakończenie wykonaliśmy piękne serduszkowe motyle z kolorowego papieru, które wywieszone zostały na naszej gazetce.

Zabawy i zajęcia w przedszkolu przy ul. Grodzkiej odbyły się w dwóch grupach: „Żabki” poznawały walentynkowe zwyczaje razem z „Mróweczkami”, a „Biedronki”, „Jeżyki” i „Żuczki” wspólnie uczestniczyły w konkursach i zabawach. Młodsza grupa rozpoczęła spotkanie od zabawy w „Iskierkę” przekazując kolegom i koleżankom uścisk radości. Następnie wspólnie z paniami rozmawiały o tym, jak można komuś pokazać, że się go lubi. Po wysłuchaniu krótkiego wiersza najmłodsi szukali drugich połówek papierowych serc, chodząc w rytm melodii wymieniali się między sobą serduszkami, a następnie siedząc na okręgu podawali sobie pluszowe serduszko w rytmie lubianych piosenek. Dzieci wzięły także udział w zabawie „Mam chusteczkę haftowaną”, a pod koniec zajęć wykonały samodzielnie Walentynkowe drzewka szczęścia. Przedszkolaki ze starszych grup również swoje spotkanie rozpoczęli od powitania zabawą „Iskierka”, a następnie ochoczo śpiewali: „Mam serduszko, wielkie serce, spójrz, jakie czerwone…” podając sobie przy tym kolorowe chusteczki. Wzięli udział również w konkursie jedzenia pierników, zabawie z chustą animacyjną i tańcu z serduszkami. Pod koniec zajęć każdy starannie wykonał dla swoich rodziców czerwone serce z masy solnej, by wręczając je wspaniałym mamusiom i tatusiom pokazać, jak bardzo ich kocha. Wszystkie dzieci, oprócz czynnego uczestnictwa w zajęciach miały okazję także pozować do zdjęcia przy fotobudce, trzymając w rękach czerwone serduszko – symbol Walentynek.