Przedszkole Motylek Kronso » „Mamy dzisiaj Walentynki – święto chłopca i dziewczynki”  
„Mamy dzisiaj Walentynki – święto chłopca i dziewczynki”  

Z walentynkami wiążą się ciekawe zwyczaje, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.  14 lutego – dzień świętego Walentego, patrona wszystkich zakochanych, nasze przedszkolaki i żłobkowicze obchodzili w sposób wyjątkowy. „Ślimaczki” i „Rybki” swoją zabawę rozpoczęli od wspólnego powitania się serduszkiem. Później wśród dźwięków radosnej muzyki szukały takich samych serduszek do pary, a następnie miały okazję nauczyć się wierszyka. Wielką frajdę sprawiła im także wspólna praca plastyczna, w której wyklejały serce bibułą i ozdabiały je odbiciami swoich dłoni zamoczonymi w farbie. Zabawa pełna była tańców, również tych swobodnych, a jej całość zwieńczyło ozdabianie serduszek, będących wyjątkowym prezentem dla rodziców, bo przecież ich kochamy najmocniej.

„Żabki” swoje zajęcia rozpoczęły od powitania i wspólnej rozmowy na temat walentynek, ich zwyczajów i symboli, wśród których czołowe miejsce zajmują serduszka. Następnie miały okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość szukając i dobierając połówki serca w taki sposób, by powstała z nich całość. W ruch poszły także kartki, pastele, klej, pędzle, by mogły powstać z nich śliczne „sercowe” pieski.

„Mróweczki” także swoje zajęcia rozpoczęły od powitania i krótkiej rozmowy na temat obchodzenia walentynek. Wysłuchały wiersza, a następnie wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Dowiedziały się, jak w innych językach mówi się słowa „Kocham Cię” i zabawiły się w głuchy telefon. Pod koniec zajęć miały okazję wykonać walentynkę dla kolegi lub koleżanki lub też dla bliskiej osoby z rodziny.

„Jeżyki”, „Biedronki” i „Żuczki” wspólne spotkanie rozpoczęły od poszukiwania połówek serc, by złączyć je w całość. Następnie wraz z pacynką Walentynką mogły porozmawiać o walentynkowych zwyczajach i okazywaniu swojej sympatii, miłości bliskim osobom. Pacynka przygotowała także bajkowe zagadki walentynkowe, które dzieci chętnie rozwiązywały. Równie chętnie wzięły udział w zabawie z walentynkowymi kartami z zawartymi na nich zadaniami. Przedszkolaki podawały sobie również serduszko w rytm muzyki, a zajęcia zwieńczyła walentynkowa poczta i wybór Walentynki oraz Walentego roku 2019.

W przedszkolu przy ul. Korczyńskiej wspólne zabawy rozpoczęliśmy od przywitania, a następnie od wysłuchania wiersza pt. „Czerwone serduszko”. Rozmawialiśmy z czym kojarzą nam się Walentynki, wymienialiśmy osoby, które kochamy i lubimy. Każdy z nas obdarowany został malutkim prezencikiem w postaci papierowego czerwonego serduszka. Posłużyło ono nam do zabaw rozwijających wyobraźnię przestrzenną. Następnie słuchaliśmy opowiadania o kolorach. Gdy usłyszeliśmy kolor czerwony kładliśmy dłoń na podarowanym wcześniej serduszku. Mieliśmy też okazję ułożyć serduszkowe puzzle oraz zatańczyć na serduszkach wyciętych z gazet do piosenki: „Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Staraliśmy się również ułożyć kształt serca z pociętych pasków bibuły. Na zakończenie wykonaliśmy piękne serduszkowe drzewka, które wywieszone zostały na naszej gazetce.