Przedszkole Motylek Kronso » Dzień Kropki
Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzimy 15.09 i jest to święto kreatywności, zabawy oraz odwagi najmłodszych. Tego dnia na całym świecie uczniowie, nauczyciele i pracownicy instytucji kultury organizują wiele działań, które pomagają odkrywać dzieciom ich umiejętności i mocne strony. Motywem przewodnim jest kropka.

W przedszkolu przy ulicy Korczyńskiej Dzień Kropki obchodziliśmy 19.09. Na początku zajęć dzieci ze starszej grupy otrzymały kotyliony z napisem tego święta, po czym obejrzały bajkę pt. „Kropka”. Zaś dzieci z młodszej grupy miały okazję posłuchać opowiadania ilustrowanego pacynkami również o tym samym tytule. Następnie dzieci rozmawiały
o głównej bohaterce i jej przygodach. „Motylki” na dużym brystolu z pomocą pani zapisywały swoje talenty, brały udział   w zabawie z chustą animacyjną przy muzyce oraz naklejały kropki mówiąc sobie coś miłego. Do zabawy wykorzystały też kropkowe domino. Na zakończenie wykonały kropkowa pracę plastyczną. „Pszczółki” natomiast, podając sobie dużą piankową kropkę mówiły o swoich zdolnościach i umiejętnościach, które potrafią robić najlepiej. Było to: układanie puzzli, kolorowanie, bieganie i skakanie. Ponadto brały udział w różnorodnych zabawach, w których pojawiały się kropki. Segregowały je według określonych kolorów oraz układały od największej do najmniejszej. Pod koniec zajęć wspólnie zatańczyły do piosenki pt. „Biedroneczki są w kropeczki” oraz wykonały pracę plastyczną, w której zadaniem było pokolorowanie biedronki czerwoną kredką, zaś jej kropki ozdobienie czarną farbą.

W przedszkolu przy ulicy Grodzkiej dzieci z grup „Żabki” i „Mróweczki” Dzień Kropki obchodziły 20.09. Na początku zajęć panie wyjaśniły najmłodszym skąd wzięła się tradycja obchodzenia Dnia Kropki, a następnie zaprosiły do obejrzenia krótkiej bajki pt. „Kropka”. Jej bohaterem była dziewczynka o imieniu Vashti, która uważała, że nie potrafi rysować. Niechętnie brała udział w zajęciach plastyki, aż do czasu kiedy za namową pani odważyła się narysować zwykłą kropkę. Jakież było jej zdziwienie, gdy następnego dnia wchodząc do sali, zobaczyła swoją pracę oprawioną w złotą ramkę, wiszącą nad biurkiem nauczycielki. Wówczas stwierdziła, że potrafi przecież malować ładniejsze kropki i od tego czasu wykonywała piękne prace plastyczne, przedstawiające kropki różniej wielkości i koloru. Nasze przedszkolaki, idąc w ślady Vashti również postanowiły wziąć udział w zabawach z kropkami, kółkami i kulkami. Najpierw wspólnie z paniami wykonały jesienne drzewko umiejętności, później szukały kropek w sali, liczyły je i układały z nich kolorowe kompozycje. Brały też udział w wesołych zabawach z chustą animacyjną, a pod koniec zajęć przyklejały papierowe kropki do tekturowych talerzyków, otrzymując piękne prace plastyczne, podobne do tych, które wykonywała Vashti.

Dzieci z grup „Biedronki”, „Jeżyki” i „Żuczki” Dzień Kropki świętowały 26.09. Wspólne spotkanie zaczęło się od obejrzenia krótkiego przedstawienia pt. „Kropka”, w którym wystąpili nauczyciele, ukazując przedszkolakom historię z życia Vashti. Następnie, dzieci wzięły udział w rozmowie o ukrytych talentach, które każdy przecież posiada. Najmłodsi brali udział także w wesołych zabawach. I tak np. próbowali odgadnąć za pomocą dotyku, jaki kropkowany przedmiot kryje się w zaczarowanym worku, uczestniczyli w pląsach przy muzyce, wyłaniając spośród siebie „Kropkowego Króla”, a pod koniec zajęć każdy miał możliwość połączenia kropek na kartce papieru i odkrycia, co ukryło się na jego obrazku.

Podobnie jak dziewczynce Vashti, nam również, niezwykła w swej zwykłości kropka przyniosła wiele radości.