Przedszkole Motylek Kronso » „Bal owocowo – warzywny”
„Bal owocowo – warzywny”

Jesień to bardzo piękna pora roku, która wśród wielu kolorów przynosi nam dary sadu i ogrodu. Z tej okazji 30 października postanowiliśmy urządzić wielki owocowo – warzywny bal. Przedszkolaki miały za zadanie wybrać jeden ze swoich ulubionych owoców lub warzyw i przebrać się za niego. Podczas imprezy zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: młodszą („Żabki” i „Mróweczki”) oraz starszą („Żuczki”, „Jeżyki” i „Biedronki”). Dzieci młodsze spotkały się w sali Mróweczek, a starsze świętowały w sali Jeżyków i Żuczków. Dekoracje, bogate w balony i serpentyny nie pozostawiały wątpliwości, że czas na świetną zabawę. Dzieci młodsze swoje świętowanie rozpoczęły od powitania i obejrzenia przedstawienia w wykonaniu pań. Następnie każdy mógł wykazać się wiedzą i sprytem, rozwiązując słowne zagadki o owocach i warzywach, oraz wskazując zdania prawdziwe i błędne. Dzieci odgadywały, jaki owoc trzymają w ręku używając jedynie dwóch zmysłów: dotyku i węchu. Wzrok był także potrzebny. Dzięki niemu udało się najmłodszym ułożyć owocowo-warzywne puzzle i aktywnie brać udział w tańcach oraz zabawach ruchowych.

Dzieci starsze swoją zabawę również zaczęły od powitania. Następnie, wytężając zmysł smaku i węchu próbowały odgadnąć jakie kawałki owoców i warzyw leżą na talerzykach. Ponieważ przedszkolaki uwielbiają zagadki, czekała na nie możliwość rozpoznawania warzyw jedynie przy pomocy dotyku. Wiele emocji dostarczyło także kibicowanie swoim paniom i wspieranie ich podczas obierania jabłka, by to właśnie skórka ich grupy okazała się najdłuższa. Następnie przyszedł czas na tańce oraz zabawy muzyczno – ruchowe przy ulubionych utworach dziecięcego repertuaru. Pod koniec balu czekała na dzieci niespodzianka – możliwość wspólnego zdjęcia z Panią Jesienią, która odwiedziła najmłodszych tego dnia.

Przedszkolaki z grup „Motylki” i „Pszczółki” wspólne świętowanie rozpoczęły podobnie jak nasi koledzy od przywitania, a następnie od krótkiego wprowadzenia informującego co nas czeka tego dnia. Hasło naszego balu brzmiało: „Owoce i warzywa surowe, są smaczne i zdrowe”. Po jego głośnym wypowiedzeniu dzieci oraz panie zaprezentowały swoje stroje, wychodząc dumnie na środek sali. Następnie rozpoczęliśmy tańce i wesołe zabawy przy owocowo – warzywnych piosenkach. Znalazły się wśród nich: „Pac, gruszka do fartuszka”, „Ogórek”, „Niosły dzieci z sadu”, „Witaminowa piosenka”, „Urodziny marchewki” i wiele innych. Dzieci rozwiązywały zagadki, po czym naklejały na brystol ilustracje owoców i warzyw, losowały z czarodziejskiego pudła zabawne gadżety i zakładały je. Były to śmieszne okulary, peruki i kapelusze oraz zorganizowały pociąg owocowo – warzywny. Ponadto otrzymały kotyliony z ilustracjami wybranych warzyw. Ich zadaniem było odnalezienie u kolegi takiego samego kotylionu i taniec w parach do piosenki. Po wesołych zabawach i tańcach przyszedł czas na drugie śniadanie. Przedszkolaki miały okazję skosztować jabłko, ale niecodziennym sposobem, bo nie używając przy tym rączek. Próbowały również owocowych konfitur oraz soków. Na zakończenie wybraliśmy króla i królową balu, a także nagrodziliśmy najlepsze stroje oraz pomysłowe nakrycia głowy.

Ach! Co to były za bale!